Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Waszym przeznaczeniem jest wybór." Aragorn, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Krolestwa Krasnoludów w Śródziemiu 
Autor Wiadomość
Aragorn7
Przyjaciel Elfów

WpisWysłany: 10-08-2015 12:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Ta mapa jest dziwna i zawiera ewidentne błędy, a w każdym razie kwestie wątpliwe. Skąd na przykład migracja z północnej części Ered Luin do południowej. Jak rozumiem w II Erze. Przecież w PeMe wyraźnie jest napisane, że siedziby krasnoludów w II Erze trwały w północnej części Ered Luin, na północ od Little Lhun.
Żelazne Wzgórza były zasiedlone przez Krasnoludów przynajmniej od II Ery, a może nawet wcześniej. Chciałbym więc wiedzieć skąd autor wziął takie informacje.

Nie mam na tyle wiedzy by potwierdzać czy podważać, a znalazłem jedynie grafikę, ale po Twoim wpisie dotarłem do pierwotnego autora i strony - http://design.alexbhill.org/post/38380259260/dwarf-migrations-of-the-four-ages-middle-earth-
Rozumiem, ze chodzi o migrację nr 2 a konkretnie jedną z dwójek - tą na południe Blue Mountains?
Autor powołuje się na tolkiengateway.net, gdzie z kolei ja znalazłem:

Cytat:
After the War of Wrath, much of the Ered Luin fell into the sea, and stunted the mountains (such as Dolmed, and Rerir. The Dwarf cities of Nogrod and Belegost, home to the Firebeards and Broadbeams were also ruined. Most of the two Houses left the Ered Luin for Khazad-dûm home of the Longbeards, bringing much lore and craft and swelling its numbers. Others stayed to build or rebuild their homes, and start over again.

For hundreds of years the remnants of the Firebeards and Broadbeams toiled in the Ered Luin. Possibly rebuilding Belegost at least somewhat, and apparently abandoned Nogrod. The remnants of the two Houses seemed to having largely moved to the Southern range by the mid-Third Age. They likely trafficked and traded with the Elves of Lindon, the Men of Eriador and of course with Durin's folk.
, czyli wynika z tego, że chodzi o późniejszy okres - na początku 2 Ery przenosiny części do Khazad-dum a pozostali odbudowują to co się da, a dopiero w 3 erze migrują bardziej na południe.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość