Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Szczęśliwy ten, który z własnej woli znosi ból utraty, choć mógł wybrać inaczej. A nagrodą niech będą wspomnienia, nigdy nie wygasłe i nie więdnące..." Legolas, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Hurin czyli Tolkiena dyskurs z północną teorią odwagi 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 30-07-2015 18:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Lomendil napisał(a) (zobacz wpis):
Jeżeli dobrze rozumiem formę Dagor dagorath - bitwa bitew - to jest to właściwie hebraizm... w taki sposób, między innymi, język hebrajski tworzy stopień najwyższy: niebiosa niebios = najwyższe niebiosa; szir ha-szirim, czyli pieśń pieśni = Pieśń nad pieśniami, etc. Taki sposób tworzenie stopnia najwyższego wszedł do chrześcijańskiej greki i łaciny (biblijne kalki), stąd np. Virgo virginum, Panna panien = Panna nad pannami = najwspanialsza, najlepsza z panien, etc. Czyli bitwa bitew = bitwa nad bitwami, najważniejsza z bitew.

To tak w kwestii łączenia przez Tolkiena Północy z biblijnym Śródziemnomorzem, na różnych płaszczyznach.

Aczkolwiek przyznaję, że nie wiem, może są, poza hebrajskim, inne języki, które takie stopniowanie mają.

Są takie języki, z tego co wiem to w maoryjskim tak się stopniuje, ale jakoś nie sądzę by to był wpływ. Przeciwnie jestem przekonany, że przynajmniej pośrednio, jest to wpływ hebrajskiego, a nie wykluczam wpływu bezpośredniego. W końcu niektóre języki stworzone przez Tolkiena wyraźnie były wzorowane na semickich.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora