Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"A Elbereth Gilthoniel,
Silivren penna miriel,
O menel aglar elenath!
Na-chaered palan-diriel
O galadhremmin ennorath,
Fanuilos, le linnathon
Nef aear, si nef aearon!"
 , Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Kobiety w Śródziemiu 
Autor Wiadomość
TallisKeeton
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 05-06-2015 16:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Witajcie Uśmiech
Tak sobie wróciłam do tego wątku i coś mi tu krzaczy. Bo czy na pewno "obraz kobiety w ME Tolkiena" jest ściśle średniowieczny czy też raczej był to "obraz jaki wiktorianska epoka (a za nią Tolkien) wyrobiła sobie o średniowiecznych kobietach"?
Tak mi się zdaje... Bo też nie przez całe średniowiecze i nie wszędzie kobiety były spychane na margines i do wyłącznie opiekunek domowego ogniska, były epoki i kraje, gdzie miały one coś niecoś do powiedzenia i w ekonomii, i w edukacji i w sztuce i w rządzeniu. A wiktorianski obraz kobiety być może był przez ówczesnych jakby przeklejony na inne epoki, może w czasach tego XVIII - XIX w. "podziału na dwie sfery" - męską i żeńską - ludzie uznali, że tak jak jest u nich to tak było, tym bardziej i wcześniej, a to nie zawsze całkiem prawda.
poz Uśmiech
tal