Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Korzenie gór to najwspanialsze z korzeni. Z pewnością kryją się pod nimi zagrzebane tajemnice, których nikt jeszcze nie odkrył od początku świata." Gollum, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Czy Władca Pierścieni jest eposem? 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 28-04-2015 00:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście interwencje sił nadprzyrodzonych znajdują się w WP. I to na co najmniej trzech poziomach. Pierwszy to działania istot boskich działających wśród ludzi, elfów, krasnoludów i hobbitów. Czyli Saurona, Sarumana, Gandalfa, Radagasta i pytanie czy także Balroga?

Problem z nimi jest taki (z wyjątkiem Balroga), że albo nie mogą, albo nie chcą ujawniać swej prawdziwej mocy. W przypadku Istarich to po pierwsze nie mogą, bo dostali taki zakaz, po drugie ograniczono ich moc, więc nawet jeżeli chcą jak Saruman, to relatywnie niewiele mogą. Tak na prawde została im przede wszystkim wiedza.
Sauron też nie specjalnie obajwia swą nadprzyrodzoną moc. Bez Pierścienia zwyczajnie się boi osobiście działać.
Poziom drugi to rzeczywiste boskie interwencje. Z jednej strony ciemności Saurona, z drugiej rozwianie ich z Zachodu. A wiemy kto rządzi wiatrami i orłami. Tak wiec następujące w porę rozwianie mroku, to działo Manwego.

Ale jest jeszcze jeden poziom, tyle, ze w swoim kształcie niezbyt epicki, przynajmniej w klasycznym rozumieniu. Jest ktoś kto jest poza opowieścią, kto zna początek i koniec i kto stoi na straży wolnej woli, każdej najmniejszej nawet istoty.
Tą ingerencję na Amon Hen nazwąlem dla siebie samego ponad-Epicką.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.