Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Ostatni Przyjazny Dom na wschód od Morza był to dom, o którym przed laty Bilbo napisał, że jest niezrównany, czy kto lubi jeść, czy spać, czy słuchać opowieści, czy śpiewać, czy po prostu woli siedzieć i rozmyślać, czy też chciałby wszystkie te przyjemności połączyć. Wystarczyło pomieszkać tutaj, żeby wyleczyć się ze zmęczenia, lęku i smutku." J.R.R Tolkien, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Uzbrojenie Noldorów i Edainów w Pierwszej Erze 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 07-03-2015 00:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Sędziwojka napisał(a) (zobacz wpis):
Hełmy na rysunku istotnie przypominają np. perską konnicę z czasów Sasanidów (chociaż ci stosowali już kolczugę), jednak podobne były używane przez ich muzułmańskich następców na perskim tronie, wszytko to ten sam obszar przenikania wpływów, więc na jedno wychodzi. Z przymrużeniem oka Zaś zbroje łuskowe wykazują podobieństwa do uzbrojenia Sarmatów (Scytowie nosili raczej głównie zbroję lamelkową i hełmy inne).

Hełmy stożkowe tak się upowszechniły w końcu starożytności, że stały się podstawowym typem hełmy w średniowiecznej Europie aż do XII wieku, więc w naszym kręgu są bardziej kojarzone ze średniowieczem niż wschodem. A zbroje łuskowe były tak powszechne w różnych kręgach kulturowych, że trudno wiązać je z jedną konkretną kulturą. Podobnie jak kolczugę.
Dlatego wizja Noldorów w wysokich stożkowych hełmach i zbrojach łuskowych mi odpowiada. Od siebie dodałbym elementy płytowe, typu naramienniki rękawice, czy karwasz na ręce dzierżącej miecz. W Śródziemiu pod wpływem krasnoludów kolczuga wyparłaby zbroję łuskową, choć nie ukrywam, ze jeźdźców Gondolinu wyobrażam sobie jako przynajmniej częściowo wyposażonych w zbroje płytowe, choć raczej te wcześniejsze.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.