Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Lecz kto sieje kłamstwa, ten w końcu zawsze się doczeka ich plonów, a wtedy już może odpoczywać po trudach i śledzić tylko, jak inni zbierają żniwo i wyręczają go w rozsiewaniu dalej złego ziarna" Silmarile i niepokoje wśród Noldorów, Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Inni autorzy fantasy - Brandon Sanderson 
Autor Wiadomość
JS
Członek Kompanii Thorina

WpisWysłany: 17-02-2015 22:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Geirve napisał(a) (zobacz wpis):
Moim zdaniem, jeśli magia jest istotnym elementem przedstawionego świata (a "Z mgły rodzonym" jest: wszyscy bohaterowie posługują się magią na co dzień), to kluczową sprawą jest przedstawić jej możliwości i ograniczenia. Inaczej to gra w tenisa bez siatki - można napisać dowolne deus ex machina i czytelnik ma to łyknąć, bo magia.
Hmm, nie łączył bym tych dwóch zjawisk. Imo pokusa dokonywania przeróżnych deusów Język ex machina istnieje niezależnie od podejścia do tematu magii. Wszystko zależy od autora. Pozwolę sobie pokazać to przy użyciu dwóch przykładów. Z przymrużeniem oka

Przykład 1. Tolkien (i Martin też, pomimo moich licznych zastrzeżeń do niego) - magia subtelna, nigdy do końca nie wyjaśniona. Mimo tego nigdy nie miałem poczucia użycia jej jako wygodnego plot device łamiącego logikę świata przedstawionego.
Przykład 2. Rowling. Niby wszystko uporządkowane, reguły, zasady, zaklęcia niemalże ponumerowane i spisane w jakimś indeksie. A takiego wymyślania na poczekaniu, tworzenia coraz to kolejnych furtek, zapominania o regułach i układania nowych, wygodniejszych czy potrzebniejszych to chyba nie widziałem jeszcze nigdzie poza komiksami. Język

I chyba dla wielu innych autorów łamanie stworzonych przez siebie zasad to nie jest żaden wielki problem. Ale twierdzisz, że Sanderson tak nie postępuje? Jeżeli to prawda, to jest to jakaś zachęta. Tylko teraz powiedz mi od czego zacząć. Z przymrużeniem oka