Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Wrócić oznaczałoby przyznać się do porażki i narazić na dalszą, gorzką klęskę w przyszłości." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Inni autorzy fantasy - Brandon Sanderson 
Autor Wiadomość
Geirve
Weteran Bitwy Pięciu Armii

WpisWysłany: 17-02-2015 13:36    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Goku napisał(a) (zobacz wpis):

Ostatnio bardzo dobre recenzje zbiera nowa saga

To jest właśnie to, co w całości ma się nazywać "Archiwum burzowego światła". Moim zdaniem to co wyszło jest lepsze od "Z mgły zrodzonego" (jak pisałam, przede wszystkim zdecydowanie lepiej opisane postacie), ale jeszcze nie wieczór...

Goku napisał(a) (zobacz wpis):

1 t. 960 str wieeeeeeeeeelgachny uśmiech i drugi też coś koło tego

Drugi tom jest jeszcze grubszy. Zabawne jest to, że początkowo miał się nazywać "Księga wielu stron" (czy jakoś tak, czytam po angielsku, więc nie wiem, jak to przełożyli), bo oba tomy miały nosić tytuły od fikcyjnych książek w tym świecie. Wydawca zasugerował, że jakoś to by zbyt komicznie wyszło, więc stanęło na "Słowach światłości".

JS napisał(a) (zobacz wpis):

Osobiście zawsze o wiele bardziej ceniłem magię niewyjaśnioną, nieprzewidywalną, na granicy zrozumienia i nie jestem fanem jakichkolwiek prób jej racjonalizowania.

Moim zdaniem, jeśli magia jest istotnym elementem przedstawionego świata (a "Z mgły rodzonym" jest: wszyscy bohaterowie posługują się magią na co dzień), to kluczową sprawą jest przedstawić jej możliwości i ograniczenia. Inaczej to gra w tenisa bez siatki - można napisać dowolne deus ex machina i czytelnik ma to łyknąć, bo magia. Sandersonowi ta allomancja (i pokrewne) wyszła bardzo dobrze.

A książki stojące w pionie w księgarniach istotnie wiele wyjaśniają...
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora