Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Taka jest bowiem świata natura, że to, co znajdujemy - musimy utracić, jak ci, których łódź płynie po wartkim strumieniu...." , Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Zamienianie się trolli w kamień 
Autor Wiadomość
Aragorn7
Przyjaciel Elfów


WpisWysłany: 31-01-2015 12:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Ominous napisał(a) (zobacz wpis):
Adamob napisał(a) (zobacz wpis):

Ostatecznym dowodem przynależności byłoby zapytanie o coś tego trolla. Jeżeli odpowiedziałby w Czarnej Mowie wówczas niewątpliwie byłby Olog-hai. Jeśli we Wspólnej, sugerowałoby to dziki rodowód. Jestem rozwalony


Adam, mówisz - masz!A wywiad był autoryzowany? Złośliwy uśmiech Super śmiech Język

A wracając do dyskusji to:


Adamob napisał(a) (zobacz wpis):

Bardzo szybko odbiję piłeczkę. W tekście WP nie pada termin Olog-hai Z przymrużeniem oka Czy w związku z tym należy uznać, ze Sauron w trakcie Wojny nie użył swoich wyhodowanych pupilków w ogóle, bo gdyby użył to byłoby to napisane?

Nie o to chodzi.
Brak wzmianki w samym tekście nie oznacza, że Sauron ich nie używał ( tym bardziej, że jest o tym w Dodatku F), natomiast wyraźne określenie rodzaju trolli wskazuje jednak na konkretną rasę.
Podobnie jest np. z matką Legolasa - brak wzmianki o niej oznacza, że Legolas nie miał matki? Super śmiech


Adamob napisał(a) (zobacz wpis):

Tymczasem pod Morannonem trolle w zbrojach i walczące młotem i tarczą (powszechnie uznawane własnie za Olog-hai) są nazwane Hill Trolls of Gorgoroth. Wyraźnie widać (czytać Język ), że są ulepszone, a nazwa nie pada. O nich też powiesz że to nie Olog-hai? Złośliwy uśmiech

Pewnie tam były trolle , ale jakie i jak wyglądały to raczej nie wiemy, bo w RoTK nie ma żadnej wzmianki o tym.
To co podajesz to po prostu wizualizacja PJ-a.
Tym nie mniej zgadzam się, ze tak mogły wyglądać Olog-hai.

Adamob napisał(a) (zobacz wpis):

Aragorn7 napisał(a):
Moim zdaniem ma to związek z tym, że Olag-hai były mniejsze i słabsze od innych trolli ( może za wyjątkiem skarlałych jaskiniowych) a do obsługi gronda nie trzeba było żadnej inteligencji tylko po prostu siły.

A skąd bierze się Twoje zdanie o tym, że Olog-hai były z zasady i powszechnie mniejsze?
...
Aragorn7 napisał(a):
Druga sprawa to jednak fakt, że w/g dodatku F Olag-hai to była odrębna rasa wyhodowana od podstaw przez Saurona, więc trolle górskie nie mogły być jednocześnie Olag-hai.

Zależy jak rozumiesz termin "wyhodowane od podstaw"? Sugerujesz, ze Sauron ożywił własne kamienie do postaci trolli? Czy też udoskonalał jednak jakieś dostępne mu trolle w Mordorze? Ale wtedy z owczarka nie zrobisz jamnika, albo charta Uśmiech
Dla mnie Olog-hai to trolle wyszkolone Uśmiech Tak jak może być owczarek wyszkolony i zdziczały, tak i jamnik szkolony jak i zdziczały.


Tu może podam swój cały tok rozumowania na temat Olog-hai.

Olog-hai w/g Dodatku F zostały wyhodowane przez Saurona( czyli ukształtowane od podstaw) jednak nie wiadomo z jakiej rasy źródłowej.
Natomiast na pewno nie z 2 różnych ras, a skoro pod Morannonem były trolle wzgórzowe, a pod Minas Tirith górskie to nie mogły być równocześnie i tu i tu Olog-hai.
Mało tego skoro jest napisane, że "Jednak pod koniec Trzeciej Ery pojawiła się w południowej części Mrocznej Puszczy i na górzystym pograniczy Mordoru rasa trolli nigdy wcześniej niewidziana." to znaczy, ze wyglądem Olog-hai różniły się od innych trolli w tym i swojej rasy "źródłowej".
Kolejno jest wspomniane, że niektórzy mylili je z Uruk-hai ( choć były one większe niż każdy Uruk-hai to różnica nie mogła być aż tak duża jak w przypadku klasycznych dzikich trolli, których w żaden sposób nie da się pomylić z orkami.
Ergo skoro były mniejsze to i słabsze od dzikich trolli.
Do obsługi Gronda jak pisałem nie trzeba było inteligencji ani zręczności tu decydowała siła, więc nadal twierdzę, ze pod bramą Minas Tirith jak napisałem były zwykłe trolle górskie zniewolone przez Saurona.

Olog-hai były "krzepkie, zręczne, zawzięte i przebiegłe".
Żeby przy dużej masie i wymiarach być "zręcznym" trzeba jednak te parametry ograniczyć.
To w połączeniu z faktem, że jednak gdzieniegdzie były mylone z Uruk-hai dowodzi, że były mniejsze niż ich dzicy kuzyni.
Bardzo dobrze sprawiały się z tego powodu w walce, a że miały co nieco inteligencji mogły mieć tarcze i częściowo zbroje, dlatego wizja PJ-a tych spod Morannonu jest niezła i te z pewnością można zaliczyć do Olog-hai.

Poza tym sam Dodatek F mówi, ze najpierw Sauron generalnie zniewolił część trolli i chciał je wykorzystać i pewnie jak wspomniano z racji ich wrodzonej tępoty niezbyt nadawały się do jakiś większych i ambitniejszych zadań ( oprócz typowo siłowych zajęć jak np. pchanie i obsługa Gronda, czy machin oblężniczych itp.)
Dlatego Sauron postanowił wykorzystać ich wrodzone cechy tzn siłę ale wzbogacić co nieco inteligencję by można było im zlecić coś więcej niż walenie młotem w jedno miejsce czy ciągnięcie/pchanie.
Dlatego stworzył Olog-hai i dlatego różnią się one od innych na tyle, ze nie da się ich pomylić również pod względem fizycznym.


Edit
A może by tak zmienić nazwę tematu na "Wszystko o trollach" ? Śmiech
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.