Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Lecz kto sieje kłamstwa, ten w końcu zawsze się doczeka ich plonów, a wtedy już może odpoczywać po trudach i śledzić tylko, jak inni zbierają żniwo i wyręczają go w rozsiewaniu dalej złego ziarna" Silmarile i niepokoje wśród Noldorów, Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Zamienianie się trolli w kamień 
Autor Wiadomość
Adamob
Członek Kompanii Thorina

WpisWysłany: 31-01-2015 09:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Aragorn7 napisał(a):
To ja w jednej kwestii spróbuję Elfik
Otóż w/g mnie gdyby pod brama Minas Tirith gronda obsługiwały Olag-hai to to było napisane.
Jest jednak napisane o trollach górskich.

Bardzo szybko odbiję piłeczkę. W tekście WP nie pada termin Olog-hai Z przymrużeniem oka Czy w związku z tym należy uznać, ze Sauron w trakcie Wojny nie użył swoich wyhodowanych pupilków w ogóle, bo gdyby użył to byłoby to napisane?

Tymczasem pod Morannonem trolle w zbrojach i walczące młotem i tarczą (powszechnie uznawane własnie za Olog-hai) są nazwane Hill Trolls of Gorgoroth. Wyraźnie widać (czytać Język ), że są ulepszone, a nazwa nie pada. O nich też powiesz że to nie Olog-hai? Złośliwy uśmiech

Aragorn7 napisał(a):
Moim zdaniem ma to związek z tym, że Olag-hai były mniejsze i słabsze od innych trolli ( może za wyjątkiem skarlałych jaskiniowych) a do obsługi gronda nie trzeba było żadnej inteligencji tylko po prostu siły.

A skąd bierze się Twoje zdanie o tym, że Olog hai były z zasady i powszechnie mniejsze?

Aragorn7 napisał(a):
Druga sprawa to jednak fakt, że w/g dodatku F Olag-hai to była odrębna rasa wyhodowana od podstaw przez Saurona, więc trolle górskie nie mogły być jednocześnie Olag-hai.

Zależy jak rozumiesz termin "wyhodowane od podstaw"? Sugerujesz, ze Sauron ożywił własne kamienie do postaci trolli? Czy też udoskonalał jednak jakieś dostępne mu trolle w Mordorze? Ale wtedy z owczarka nie zrobisz jamnika, albo charta Uśmiech
Dla mnie Olog-hai to trolle wyszkolone Uśmiech Tak jak może być owczarek wyszkolony i zdziczały, tak i jamnik szkolony jak i zdziczały.

Cytat:
To oczywiście nie przekreśla zniewolenia tych konkretnych trolli przez Saurona bo to dla niego żaden wysiłek a być może jego wola plus zaciemnienie utrzymywały te trolle górskie w swojej postaci mimo świtu.

I wg mnie to własnie czyniło z takiego trolla górskiego Olog-hai Z przymrużeniem oka
Ale oczywiście nie mam na to pewności. Ostatecznym dowodem przynależności byłoby zapytanie o coś tego trolla. Jeżeli odpowiedziałby w Czarnej Mowie wówczas niewątpliwie byłby Olog-hai. Jeśli we Wspólnej, sugerowałoby to dziki rodowód. Jestem rozwalony Takie rozróżnienie przewiduje Dodatek F Uśmiech
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email