Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Pośród Mędrców tylko ja badam sprawy hobbitów: to skromna gałąź wiedzy, lecz pełna niespodzianek." Gandalf, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Zamienianie się trolli w kamień 
Autor Wiadomość
Adamob
Członek Kompanii Thorina


WpisWysłany: 30-01-2015 00:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Hmm, wiem że każdy może znaleźć te informacje na Tolkien Gateway lub innych portalach ale spróbuję choćby dla własnej wprawy dokonać pewnej klasyfikacji.

Mamy takie terminy jak Stone-troll, Cave troll, Mountain troll, Hill- troll i Olog Hai.
Należałoby zastanowić się jakie są w zasadzie relację między tymi terminami

Stone troll - Zacznę od faktu, ze określenie to pada w Dodatku F w kontekście języka trolli. Za Trolle Kamienne należałoby uważać trolle umiejące posługiwać pewną formą Wspólnej Mowy i zamieniające się w głaz pod wpływem światła słonecznego. Pod definicję tę podpadają trolle z Hobbita, jak i troll z wierszyka Sama, zresztą o dokładnie takim tytule.

Niejako w odróżnieniu od tej grupy Dodatek F wskazuję nową rasę trolli okreslanych Olog-hai utworzonych na koniec Trzeciej Ery przez Saurona. Odpornych na światło słoneczne, porozumiewających się (w razie konieczności) Czarną Mową. Ich występowanie było ograniczone w czasie - do końca wojny o Pierścień - i przestrzeni - do południowej części Mrocznej Puszczy i gór granicznych Mordoru (znaczy nie było ich w Nurn, czy też brak jest tylko relacji o ich obecności? hmmmm... ).
Dodam jeszcze tylko jako ciekawostkę, że wszystkie trolle nawet te z północy zawdzieczają umiejętnośc mowy Sauronowi, który udoskonalał ich przodków i przelewał w nie swą złą wolę. Przed tymi ingerencjami Saurona były bardziej stworzeniami niż hmm "osobami" "jednostkami".
Czyli można uznać że trolle Silmarillionu były głupsze i mniej samodzielne od tych z trzeciej Ery? hmmmm...


Przejdę teraz do wzmianek geograficznych:
Cave Trolls: Trolle nazwane tak zostały przez Gandalfa w Morii. Opis wskazywał na ciemny zielonkawy kolor skóry i brak palców u stóp. Jak to ładnie zauważył ktoś w internecie, fakt że Gandalf rozpoznał ten wygląd jako trolla jaskiniowego może nam dawać informację, że inne osobniki posiadały podobne cechy zewnętrzne. Myślę że można również śmiało założyć, biorąc pod uwagę pewne zasady natury, że trolle jaskiniowe były skarłowaciałymi i zdegenerowanymi formami tego gatunku w odniesieniu do kolejnych osobników. Uwstecznienie mogłoby też dotyczyć umiejętnosci mowy lub ogólnej inteligencji, aczkolwiek na to brak danych.

Hill Trolls - Wzmianki w tekście:
Dodatek A - Historia Aragorna i Arweny - wzmiankuje, ze Arador, dziadek Aragorna was taken and slain przez Trolle hmm Wzgórzowe. Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale takie sformułowanie zakłada uwięzienie, coś w rodzaju jeńca i zamęczenie go poza polem bitwy. To mi sugeruje pewną inteligencję, porównywalną z Trollami z Hobbita.
W rodziale "The Black Gate Opens" opisany jest atak Trolli Wzgórzowych z Gorgoroth pokrytych zbroją z kości, lub o skórze z kostnymi wyrostkami, dzierżących tarcze i młoty, mające w zwyczaju przegryzać gardła pokonanym.

Mountain Trolls - Wspomniane jedynie raz, jako trolle pchającę Grond pod bramę Minas Tirith. Nie wiem, czy uznawać Hill i Mountain za synonimy jednego rodzaju trolli, czy też nie.
Argument za dwoma gatunkami: Hill trolls of Gorgoroth to trolle wzgórzowe z płaskowyżu Gorgoroth. Nie określiłbym ich jako mountain - gdyż w tym regionie gór jako takich być nie powinno.
Drugi argument za dwoma: Jeżeli te trolle były w jakiś sposób, większe silniejsze, mimo że np. bardziej powolne wówczas celowe mogłoby być ich zatrudnienie do roboty fizycznej zamiast do walki.
Argument za jednym gatunkiem: Znów prawo natury stanowi chyba iż górskie gatunki są mniejsze zazwyczaj od odpowiedników z równin, ze względu na ogólny brak miejsca do życia w pofałdowanym otoczeniu. Ponadto - są wspomniane tylko raz.

Snow troll - wbrew pozorom nie jest to wariacja twórców gier. Nazwa pada Dodatku A w kontekście Helma Żelaznorękiego. Władca Rohanu zostaje przyrównany do śnieżnego trolla, gdyż podczas Długiej Zimy 2758-9 zwykł wychodzić ze swej twierdzy ubrany na biało i gołymi pięściami likwidowac obozy Dunlendingów. Wspomniany tu kolor biały sugeruje osobny gatunek, podrodzaj, rasę i nie należy śnieżnego trolla utożsamiać z górskim (zakładając że górski jest czym innym niż wzgórzowy). Niemniej niewykluczone, że śnieżny troll jest tylko postacią z hobbickich, lub ludzkich legend i nie występował w rzeczywistości Śródziemia.

Ze względów poprawności politycznej pominę Half-Trolls aczkolwiek ich opis jest dla mnie mocno sugestywny. Choć pewnie to mój brak wyobraźni.

Podsumowując zgromadzone informacje myślę że można zaproponować dwie linie podziału populacji trolli.

Pierwsza ze względu na środowisko życia - jaskiniowy, wzgórzowy, górski ewentualnie śnieżny. Ten rodział nie musi być sztywny i nie wiadomo, czy traktowac je jako osobne rasy, czy tylko odmiany.

Druga to określenie populacji ogólenj mianem kamiennej czyli podatnej na unieruchamiajace działanie słońca, oraz wąskiej grupy Olog- hai czyli grupy pozostajacej pod wpływem woli Saurona w trakcie Wojny o Pierścień.

Zatem odpowiadając na kwestię podniesioną w temacie, uważam że zarówno jak do Trolli Kamiennych zaliczyć można i wzgórzowe, i jaskiniowe ulegające słońcu, tak samo w Armii Saurona walczyły trolle wzgórzowe i górskie będące Olog - hai, na słońce odpornymi.
_________________
Tomorrow all will be known, and You're not alone
So don't be afraid, in the dark and cold
'Cause the bards' songs will remain
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.