Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"- Wolałbym, żeby się to nie zdarzyło akurat za mojego życia - powiedział Frodo. - Ja także - odparł Gandalf. - Podobnie jak wszyscy, którym wypadło żyć w takich czasach. Ale nie mamy na to wpływu. Od nas zależy jedynie użytek, jaki zechcemy zrobić z darowanych nam lat." Gandalf, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Were-worms 
Autor Wiadomość
Frangern
Weteran Bitwy Pięciu Armii


WpisWysłany: 21-01-2015 15:32    Temat wpisu: Were-worms Odpowiedz z cytatem

hmmmm... Sporo czasu zastanawiałem się nad tym, czy w ogóle jest sens zakładać taki temat. Bo ile można powiedzieć o jednym zwrocie, pojawiającym się w jednym miejscu. Ale w końcu według niektórych tolkienistyka to zabawa szczegóły Z przymrużeniem oka .

Oczywiście, inspiracją był Pidżej i jego wizja tych stworów, ni stąd, ni z owąd pojawiająca się w H3. Ha, może ten temat przyda się dla szukających ifnormacji o tym co zobaczyli w filmie Uśmiech . Zostawiając jednak tamte dżdżownice w spokoju Złośliwy uśmiech , zajrzałem do książki. Jak wiemy, w rozdziale 1, wśród zdań wypowiedzianych przez Bilba, po tym jak wrócił do przytomności i posłyszał krytyczną wypowiedź na swój temat z ust Glóina, pada następujące:
Cytat:
Tell me what you want done, and I will try it, if I have to walk from here to the East of East and fight the wild Were-worms in the Last Desert.

Skibniewska i Polkowski oddają nazwę tych istot jako Robakołaki. Ale miano worm może znaczyć też coś innego (patrz Smoczy Jezyk), zapewne stąd u Braitner mamy Smokołaki.
Rozglądając się w mej skromnej biblioteczce za za wzmiankami o tych istotach, u Fostera znalazłem krótkie stwierdzenie:
Cytat:
prawdopodobnie mityczne potowry z Dalekiego Wschodu Śródziemia.

Anderson nie poświęcił im uwagi w Hobbicie z objaśnieniami, za to w J.R.R Tolkien Encyclopedia trafiłem na nie w haśle Dragon (s. 130), gdzie wysunięte przypuszczenie iż mogą mieć coś wspólnego z ludźmi Zdziwienie :
Cytat:
Also mentioned in The Hobbit are the ‘‘Wild Were-worms of the Last Desert’’ (H, I, 49) otherwise unexplained but seemingly a reference to the human-to-dragon transformation motif of Germanic tradition (cf. werewulf, ‘‘man-wolf ’’).


Czy gdzieś jeszcze któryś z badaczy twórczości Tolkiena próbował znaleźć jakieś inne tropy Were-worms?
_________________
"(...) co prawda nie jest to źle być sceptykiem, gdyż mniej człowiekowi żal, jeśli mu się nie uda."
Filip II Habsburg
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.