Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Frodo szedł oddychając głęboko, a dokoła żywe liście i kwiaty poruszały się pod tchnieniem tego samego wiatru, który jemu chłodził twarz; czuł, ze jest w kraju, gdzie czas nie istnieje, gdzie nic nie przemija, nic się nie zmienia, nic nie ginie w niepamięci. Wygnaniec z Shire`u odejdzie stąd i znowu znajdzie sie na zwykłym świecie, a jednak zawsze odtąd będzie stąpał po tej trawie, wśród kwiatów elanoru i nifredilu, w pięknej krainie Lothlorien." , Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Were-worms 
Autor Wiadomość
Frangern
Weteran Bitwy Pięciu Armii

WpisWysłany: 21-01-2015 14:32    Temat wpisu: Were-worms Odpowiedz z cytatem

hmmmm... Sporo czasu zastanawiałem się nad tym, czy w ogóle jest sens zakładać taki temat. Bo ile można powiedzieć o jednym zwrocie, pojawiającym się w jednym miejscu. Ale w końcu według niektórych tolkienistyka to zabawa szczegóły Z przymrużeniem oka .

Oczywiście, inspiracją był Pidżej i jego wizja tych stworów, ni stąd, ni z owąd pojawiająca się w H3. Ha, może ten temat przyda się dla szukających ifnormacji o tym co zobaczyli w filmie Uśmiech . Zostawiając jednak tamte dżdżownice w spokoju Złośliwy uśmiech , zajrzałem do książki. Jak wiemy, w rozdziale 1, wśród zdań wypowiedzianych przez Bilba, po tym jak wrócił do przytomności i posłyszał krytyczną wypowiedź na swój temat z ust Glóina, pada następujące:
Cytat:
Tell me what you want done, and I will try it, if I have to walk from here to the East of East and fight the wild Were-worms in the Last Desert.

Skibniewska i Polkowski oddają nazwę tych istot jako Robakołaki. Ale miano worm może znaczyć też coś innego (patrz Smoczy Jezyk), zapewne stąd u Braitner mamy Smokołaki.
Rozglądając się w mej skromnej biblioteczce za za wzmiankami o tych istotach, u Fostera znalazłem krótkie stwierdzenie:
Cytat:
prawdopodobnie mityczne potowry z Dalekiego Wschodu Śródziemia.

Anderson nie poświęcił im uwagi w Hobbicie z objaśnieniami, za to w J.R.R Tolkien Encyclopedia trafiłem na nie w haśle Dragon (s. 130), gdzie wysunięte przypuszczenie iż mogą mieć coś wspólnego z ludźmi Zdziwienie :
Cytat:
Also mentioned in The Hobbit are the ‘‘Wild Were-worms of the Last Desert’’ (H, I, 49) otherwise unexplained but seemingly a reference to the human-to-dragon transformation motif of Germanic tradition (cf. werewulf, ‘‘man-wolf ’’).

Czy gdzieś jeszcze któryś z badaczy twórczości Tolkiena próbował znaleźć jakieś inne tropy Were-worms?