Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Avallone zniknęła z ziemi, Aman został zabrany gdzieś daleko i nie można ich znaleźć w świecie dzisiejszych ciemności. Niegdyś wszakże były, a więc ciągle są w swej prawdziwej postaci, będąc częścią takiego świata, jaki został pierwotnie zaplanowany." Dunedainowie, Silmarillion


pokaż tylko ten wpis  Temat: Middle Earth Shadow of Mordor Shattered Memories Movie 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 09-01-2015 17:32    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

GROSZ-ek napisał(a) (zobacz wpis):
:-)Lubie świat Tolkiena i bardzo mi się podoba, że tak bardzo jest żywotny. Właściwie, to nawet Tolkien nigdy nie skończył wprowadzać zmian w swoim świecie - kolejne wydania np Hobbita różnią się od siebie. Tym większym dla mnie paradoksem jest przekonanie u co niektórych, że świata Tolkiena nie można, a nawet nie należy, zmieniać. Że nie należy nadawać mu nowych znaczeń, nowych interpretacji. Albo nowych historii. Całe szczęście, że są jednak ludzie, którzy kochając dzieła Tolkiena, chcą coś do niego dodać od siebie. Tak zrobił syn Tolkiena, tak zrobił PJ, tak robią inni twórcy. Można marudzić nad jakością tych dodatków, ale nie można nie zauważyć, że dzięki temu świat Tolkienia rozkwita.

Masz rację świat Tolkiena jest niedokończony. W związku z tym jest tak wiele luk do wypełnienia, tyle miejsca, które pozwala uwolnić własną wyobraźnię, że nie ma potrzeby zmieniać tego co już istnieje.
Wracając do Celebrimbora, w jego życiorysie jest tyle look i frapujących sugestii, że możnaby stworzyć całe powieści. Problem w tym, że to co proponują autorzy filmiku, narusza fundamenty świata przedstawionego. Narusza fundamentalne relacje, a co więcej w niczym nie jest lepsze od oryginału.
Raz jeszcze w czym scena wyłamania bramy Minas Tirith zaproponowana przez Jacksona, jest lepsza od tego co jest w książce?

Film nie musi być wierny treści, ale powinien być wierny przesłaniu książki. To tak jak z Makbetem i Tronem we krwi Kurosawy. Mimo wrzucenia w japońską scenografię, innych imion, nazw własnych, jest to doskonała ekranizacja, dlaczego bo wierna przesłaniu i idei dramatu Szekspira. Podstawowe i fundamentalne kwestie nie zostały zmienione, wręcz umocnione, a poprzez inną scenografię nadano im jeszcze bardziej uniwersalny wymiar.
Tymczasem tak Jackson od TTT, jak i autorzy tego filmiku, zachowują w wielu miejscach wierność scenografii, ale przekręcają zasadniczą wymowę dział Tolkiena.
Można woleć takie podejście, ale nie można mówić, ze jest lepsze niż Tolkiena. Dlaczego, bo to nie Tolkien. On mówi sam za siebie, opowiada własną historię, a szacunek wymaga by nie przekręcać jego słów, idei i koncepcji. Powiedz, że nie ma racji i dlaczego, krytykuj ale nie wmawiaj nikomu, że wiesz lepiej jak lepiej opowiedzieć czy napisać jego historię, bo to jego historia. Chcesz napisać, nakręcić lepszą, zrób swoją, oryginalną. Chcesz się wpisać w jego historię traktuj z szacunkiem to co on napisał.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.