Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Middle Earth Shadow of Mordor Shattered Memories Movie 
Autor Wiadomość
GROSZ-ek
Mieszkaniec Shire

WpisWysłany: 09-01-2015 11:08    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czegoś co nie gwałci książki?

Jeszcze nigdy w życiu nie spotkałem filmu, który 1 do 1 przenosiłby książkę na taśmę filmową. To są 2 różne dziedziny sztuki, rządzące się swoimi prawami. Jeśli miałby się czepiać, to logicznej kolejności zdażeń. W książce jest to faktycznie lepiej zrobione, ale niekonsekwentnie. Jeśli Sauron miał umiejętności stworzenia jedynego pierścienia, który przejmował moc innych pierścieni (bo jak zrozumiałem, taka była idea jego stworzenia), to dlaczego nie miał umiejętności stworzenia jego kopii? I dlaczego Saruman, pomimo dogłębnych studiów, nie był wstanie stworzyć własnej wersji najprostszego pierścienia władzy? Rozumiem, że jak amator nie mający świadomości skomplikowania materii zamarzył o stworzenie własnej kopii jedynego pierścienia, ale chyba najpierw powinien zacząć od jakichś niewielkich wprawek? W filmiku przypisanie umiejętności tworzenia pierścieni władzy tylko Celebrimbowi wyjaśnia tę niekonsekwencję: ani Sauron, ani Saruman nie byli wstanie tego po prostu zrobić. Dlatego Saruman nawet tego nie próbuje. Jeden i drugi wolą się skupić się na poszukiwaniu tego jedynego. Oczywiście, takie ujęcie sprawy odbiega od książki, co nie jest takim wielkim grzechem, ale za to niestety rozbija logiczną kolejność zdarzeń, co już jest większym grzechem. Zniszczenie Eregionu następuje przed wykuciem jedynego pierścienia i nie bardzo wiadomo dlaczego. Jest zaprezentowana jakaś wizja w zwierciadle Galadrieli, ale ona jakoś mnie nie przekonuje. I chyba twórców filmików też nie, bo pokazują coś świetlistego na ręce Saurona, czym pokonuje on Celembriboma. Ale co to jest? Bo chyba nie jedyny pierścień, bo ten dopiero zostanie wykuty. Nie powinien to być też żaden z wcześniejszych, bo po co wtedy wykuwać jedyny, jeśli już ten daje taki power. Przy okazji, podane jest, skąd jedyny pierścień ma możliwość czynienia niewidzialnym. Bo taką właściwość nadał mu Celebrimbor, aby móc uciec Sauronowi. Fajne to.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość