Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Prawda miewa skrzywione oblicze, jeśli na nią patrzą fałszywe oczy." Gandalf, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Królestwo Orophera i Thranduila w II i III Erze 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 10-12-2014 14:55    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Gdzieś po 750 roku II Ery zaczęły rozchodzić się drogi elfów z Lórien i z Wielkiego Zielonego Lasu. Galadriela za pośrednictwem Khazad-dumu nawiązała kontakt z Tawarwaith z Lórien. To kolejny dowód, że Amdir musiał być mniej uprzedzony wobec krasnoludów niż Oropher. W tym też czasie rozpoczął się napływ kolejnych grup Sindarów do Lorien, tym razem zapewne nie tylko pochodzących z dawnego Doriath, ale i z innych regionów Beleriandu. Co więcej do Lórien napłynęli wówczas także Noldoriwie. W efekcie kultura Lórien zaczęła ulegać sindairizacji, lub jak kto woli beleriandyzacji. Pod względem etnicznym mieszanka nandorsko-avarska była zapewne liczebnie dominująca, ale została poddana silnym wpływom kulturowym Sindarsko-noldorskim.
Można przyjąć, że kiedy między 1350 a 1400 rokiem II Ery Galadriela opuściła Eregion i udała się do Lórien, wraz z nią napłynęli tam kolejni Sindarowie i Noldorowie, którzy nie chcieli pozostawać pod władza Celebrimbora. Kolejna grupa beleriandzikch elfów napłynęła do Lórien po upadku Eregionu w w 1697 roku.
Tymczasem w przypadku Orophera i jego poddanych nastepuje odwrotny proces. Tamtejsi Sindarowie, znacznie mniej liczni, niż w przypadku Lórien asymilują się z Tawarwaith. Co więcej, gdzieś pomiędzy 1350 a 1700 rokiem II Ery Oropher wywędrował ze swoim ludem bardziej na północ. Dlaczego te daty? Ze względu na podawan powody tejże migracji. Według jednego Oropher chciał uciec przed wpływami krasnoludów, a także jego niechęć wywoływała działalność Galadrieli i Celeborna.
Pierwszy powód jest o tyle zaskakujący, że już w momencie przybycia na te tereny Khazad-dum faktycznie rozciągało swe wpływy na cały obszar pomiędzy Wieżycami Mgieł a Żelaznymi Wzgórzami. Drugi, związany z powyższym, jeżeli tak było, to przeniesienie się bardziej na północ niczego nie zmieniało, gdyż ciągle Oropher pozostawał w sferze działania i wpływów krasnoludów, tyle, ze oddalał się od samego Khazad-dum.
Dlatego bardziej prawdopodobna jest niechęć do Galadrieli i Celeborna. Być może Oropher podzielał w tym względzie poglądy Eola, a może był blisko powiązany z Daeronem i Orgolem. W oby wypadkach, darzyłby niechęcią noldorską księżniczkę. Jeżeli byłby to kluczowy powód, to wtedy migracja nastąpiłaby gdzieś po jej przybyciu do Lórien, a więc około lub po 1400 II Ery.
Ale warto zaznaczyć, że w tym kontekście pojawia się też Celeborn, więc albo Oropher to zrobił wcześniej, kiedy Celeborn i Galadriela byli władcami Eregionu, albo po 1700, kiedy Celeborn na nowo połączył się z Galadrielą.
Drugim motywem było zaniepokojenie wzrostem potęgi Saurona. Oba motywy nie muszą być sprzeczne. Zwłaszcza, że wzrost aktywności Galadrieli i Saurona przypadają na podobny okres. Warto też zaznaczyć, że Oropher trzykrotnie zmieniał siedzibę w ciągu II Ery.
Możemy przyjąć, że pierwsze przenosiny były pod wpływem działalności Galadrieli i Celeborna, wiec być może nawet przed 1350 rokiem. Kompletnie nie wiemy dokąd, choć wiemy gdzie znajdowała się jego siedziba pod koniec II Ery. Prawdopodobnie, druga siedziba Orophera znajdowała się gdzieś pomiędzy Polami Gladden a Drogą Krasnoludów. Potem, zapewne po 1700 roku pod wpływem groźby ze strony Saurona przeniósł się dalej na północ. Załozył siedzibę w zachodnich dolinach Emyn Duir, a jego lud mieszkał i kontrolował tereny na zachód od tych gór i północ od Drogi Krasnoludów.
Pomimo tych wędrówek i niechęci do Galadrieli, Oropher przez całą II Erę utrzymywał kontakt z Lórien pod władzą Amdira. Tym bardziej, że Galadriela nie zamieszkała tam na stale, ale wędrowała pomiędzy LIndonem, Imladris, Lorien i Belfalas.

Ten obrazek znajduje się na serwerze forum i został załadowany przez jego użytkowników.
Zaloguj się żeby go obejrzeć._________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.