Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(2) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


" `Dzień dobry` powiedział Bilbo i powiedział to z całym przekonaniem, bo słońce świeciło, a trawa zieleniła się pięknie. Gandalf jednak spojrzał na niego spod bujnych, krzaczastych brwi, które sterczały aż poza szerokie rondo kapelusza. `Co chcesz przez to powiedzieć?` - spytał. `Czy życzysz mi dobrego dnia, czy oznajmiasz, że dzień jest dobry, niezależnie od tego, co ja o nim myślę; czy sam dobrze się tego ranka czujesz, czy może uważasz, że dzisiaj należy być dobrym?` `Wszystko naraz` rzekł Bilbo. `A na dodatek, że w taki piękny dzień dobrze jest wypalić fajkę na świeżym powietrzu.`" Bilbo i Gandalf, Hobbit


pokaż tylko ten wpis  Temat: Spotkanie w Eregionie - Galadriela pogardzała Annatarem? 
Autor Wiadomość
Newsio
Mieszkaniec Shire


WpisWysłany: 03-10-2014 18:11    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Po angielsku jest scorn a to nie tylko pogardzać, ale także wzgardzić i lekceważyć. Różnica teoretycznie niewielka, a jednak. Pyutanie czy gardziła nim jako osobą, czy jego przesłaniem ? A może go lekceważyła? Pamiętajmy, ze to dumna Galadriala uczennica Meliany, która wzgardziła łaską Valarów po upadku Thangorodrimu.
Owszem jest napisane, że kwestionowała to, ża kogo się przedstawiał. Ale czy chodzi tylko o jej wątpliwości, wtedy byłaby czujna i podejrzliwa a nie pogardzająca czy lekceważąca, zwłaszcza, że jak wiemy w obu wypadkach się pomyliła.


Teoria o tym ze Galadriela mialaby wzgardzic Annatrem jak wyslannikiem Valarow (gdyby faktycznie nim bym) wydaje mi sie malo prawdopodobna. W cytatach wyzej dosc jasno widizmy ze wyczuwala zlo w srodziemiu i nie zywila nieufnosc wobec przebieranca.
Czujna i ostrozna byla z cala pewnoscia. Bede sie upieral ze okazywana pogarda i lekcewazenie byly na pokaz a ona sama z cala pewnoscia nie lekcewazyla poteznego `goscia z zachodu`.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.