Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(2) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nie, mówiłem tylko głośno do siebie. To zwyczaj ludzi starych, ktorzy do rozmowy wybierają sobie najmądrzejszą osobę z obecnych." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Spotkanie w Eregionie - Galadriela pogardzała Annatarem? 
Autor Wiadomość
Ellesare
Mieszkaniec Shire

WpisWysłany: 01-10-2014 16:47    Temat wpisu: Spotkanie w Eregionie - Galadriela pogardzała Annatarem? Odpowiedz z cytatem

Rozpoczynam ten temat, bo zawsze fascynowała mnie historia Eregionu i właśnie z jego powodu, a także Numenoru i Lindonu, druga era jest moją ulubioną. W "Niedokończonych opowieściach" jest mowa, że doszło w Eregionie do spotkania Annatara i Galadrieli. Przytoczę z nich te dwa fragmenty:

Cytat:
Ostatecznie jednak Galadriela zdała sobie sprawę z faktu, że jak kiedyś, w dniach pojmania Melkora [por. Silmarillion, str. 56], tak i tym razem przeoczono osobę Saurona. Właściwie należy powiedzieć, że wyczuła wówczas jedynie wpływ złej siły sprawczej, emanującej ze źródła położonego daleko na Wschodzie, poza Eriadorem i za Górami Mglistymi, a to dlatego, że nie kojarzono wówczas Saurona z tym jedynie imieniem i nikt nie przypisywał rozmaitych zdarzeń (którym on był winien) jednemu tylko złemu duchowi.

Cytat:
W Eregionie Sauron podał się za emisariusza Valarów. Mieli wysłać go oni do Śródziemia („antycypując w ten sposób przybycie Istarich”), nakazawszy pozostać tam i wspierać elfy. Z miejsca spostrzegł, że Galadriela będzie jego najgroźniejszym przeciwnikiem i przeszkodą w przyszłości, więc próbował ją sobie zjednać, z udawaną cierpliwością i uprzejmością znosząc jej szyderstwa [Brakuje w szkicu wyjaśnienia,
czemu właściwie Galadriela tak pogardzała Sauronem. Gdyby przyjąć, że rozszyfrowała jego postać, to nasuwa się pytanie, czemu pozwoliła mu jednak pozostać w Eregionie?].

No i chodzi mi właśnie o to pytanie na końcu ostatniego cytatu. Jak myślicie, czemu Galadriela pogardzała Annatarem? Czy odkryła jego tożsamość, czy po prostu wyczuła ukryte w nim nieszczere intencje? A jeśli go rozszyfrowała, to czemu nie ostrzegła Celebrimbora?