Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"O Poezji zwykle się zapomina, czasami zapraszając bocznymi drzwiami, czasem odprawiając od progu." J.R.R. Tolkien, Beowulf. Potwory i Krytycy

pokaż tylko ten wpis  Temat: Valarowie - bogowie? 
Autor Wiadomość
Mara
Członek Kompanii Thorina

WpisWysłany: 22-01-2014 23:03    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Wpadłam na jeszcze jeden trop.
W tym samym liście 131. (dzięki za podpowiedź!) jest jeszcze taki fragment:

J.R.R. Tolkien napisał(a):

Za moimi opowieściami kryje się teraz grupa języków (w większości o zarysowanej tylko strukturze). Lecz tym istotom, które po angielsku myląco nazywam elfami, dałem dwa spokrewnione ze sobą języki (...)

Może po prostu chodzi o to, że i w przypadku elfów, i w przypadku "bogów" mamy do czynienia z (niedoskonałym) tłumaczeniem Czerwonej Księgi ze wspólnej mowy na angielski?

Nazwy wzięte z języka elfów (Eldar/Edhil i Valar) są precyzyjne i prawidłowe, natomiast nazw tych istot w Westronie nie mamy, a jedynie "tłumaczenie" - czyli anglicyzację?

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

Mara napisał(a) (zobacz wpis):
A porównania aż się potem narzucają...
Nawet Christopher Tolkien ulega tej pokusie i w omówieniu "Nowej Pieśni o Völsungach" (z Legendy o Sigurdzie i Gudrun) porównuje tamtejszego Odyna do Manwëgo. Elfik

Nie wiem czy to tylko uleganie pokusie. To w pewnym sensie spóźniony głos w dyskusji nad pogaństwem.

Ze strony J.R.R. Tolkiena z pewnością tak. Ze strony Christophera Tolkiena to - w przywołanym przykładzie - raczej po prostu zauważenie podobieństwa między mitologią nordycką (pardon, nordyjską Z przymrużeniem oka ), a mitologią stworzoną przez jego ojca.
Odyn - naczelne bóstwo w mitologii skandynawskiej i Manwë - naczelny Vala pełnią pod pewnymi względami podobną funkcję i na pewno "zupa opowieści", z której wyłonił się Manwe zawierała "kawałki" Odyna (jeśli mogę się tak makabrycznie wyrazić Pserwa ). W tym przypadku chyba ciekawsze jednak jest pytanie, na ile własna mitologia Tolkiena wpłynęła potem na jego dzieło poświęcone mitologii świata pierwotnego - i na to też Christopher zwraca uwagę, pisząc, że Odyn z "Nowej Pieśni..." wydaje się nie posiadać wielu mało chwalebnych cech Odyna mitologicznego (paranie się magią jak czarownica, szaleństwo itp.), za to swoją troską o losy świata przypomina Manwëgo.

Cytat:

Tolkien proponuje inną opcję (której zresztą nie stworzył), że istniał pierwotny monoteizm, którego ślady można znaleźć w wielu religiach,

Tako rzecze np. moja Apologetyka Podręczna (rok I wydania 1918) autorstwa księdza Bartynowskiego. Tolkien u oratorianów pewnie uczył się z podobnych podręczników. Język
Polskie Zoo napisał(a):

Nawet jeżeli, to i tak je uwielbiamy. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

No ba! Super śmiech

Członek LOS - Ligi Obrońców Szczerby (Maglora)
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość