Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Ktoś musi ciągnąć dalej zaczęty wątek." Bilbo, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Valarowie - bogowie? 
Autor Wiadomość
Annael
Weteran Bitwy Pięciu Armii

WpisWysłany: 22-01-2014 19:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Mara napisał(a) (zobacz wpis):
Annael napisał(a) (zobacz wpis):

często też pisze:

Cytat:
Zostaje ukazany Bóg i Valarowie (czy też potęgi "zanglicyzowane" jako bogowie). Ci ostatni są, rzec by można, potęgami anielskimi, których rolą jest sprawowanie przekazanej im władzy

Ten zwrot zanglicyzowane to może oznacza iż uwspółcześnione?

A możesz podać, z którego to jest listu?
Tak "w ciemno" ta "anglicyzacja" kojarzy mi się z etapem tworzenia legendarium, kiedy nośnikiem przekazu o Valarach itp miał być Ælfwine, który po angielsku tak oddał (upraszaczając, czy może raczej gmatwając? sprawę) to słowo i istotę tego, kim Valarowie są.
Ale mogę się mylić, zwłaszcza kiedy nie pamiętam, w jakim kontekście padła ta wypowiedź. Z przymrużeniem oka

Cytat:

Muszę powiedzieć, że opis Valarów pozwala mi łatwiej przyjąć różne mitologie. Jak byłam mała lubiłam czytać różne mitologie ( pewnie jako bajki ) potem zaczęły mnie razić z powodu ich ludzkich wad Śmiech

A porównania aż się potem narzucają...
Nawet Christopher Tolkien ulega tej pokusie i w omówieniu "Nowej Pieśni o Völsungach" (z Legendy o Sigurdzie i Gudrun) porównuje tamtejszego Odyna do Manwëgo. Elfik
Polskie Zoo napisał(a):

Skojarzenia to przekleństwo, więc możemy dziś dać głowę, jakiekolwiek podobieństwo było czysto przypadkowe.

Z przymrużeniem oka

Cytat pochodzi z listu nr 131. Do Miltona Waldmana:

Cytat:
Mój drogi Miltonie!
Prosiłeś o krótki szkic mojego dzieła, związanego z moim wymyślonym światem.

I pomyśleć, że pełny tekst obejmuje 30 stron Jestem rozwalony Chciałabym mieć ten list w odrębnej książeczce Uśmiech

Szukałam jedynie tekstów dotyczących użycia słowa Bogowie w odniesieniu do Valarów.
W większości wygląda to tak jak poniżej

Cytat:
Bezpośrednią "władzą" są Valarowie (Potęgi lub Władcy): "bogowie".

To tak jakby mówił owszem Potęgi ale po naszemu bogowie Pserwa

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

Tolkien proponuje inną opcję (której zresztą nie stworzył), że istniał pierwotny monoteizm, którego ślady można znaleźć w wielu religiach, ale ludzie nie pojmując protoobjawienia rozcieńczyli i skazili tę wiedzę, traktując aniołów jako bogów. A potem szukali Prawdy. W rzeczywistości, w której między Bogiem a ludźmi istnieją byty pośrednie (Valarowie, Majarowie, elfowie), tym łatwiej wyjaśnić ten proces. Tym bardziej, że byty te są bliskie, podczas gdy Bóg wydaje się odległy.

To może dlatego Tolkien pisze: że Valarowie to Potęgi zanglicyzowane jako bogowie. hmmmm...
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość