Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Myślę, że najlepiej jest, kiedy po prostu kocha sie to, do czego serce samo od urodzenia ciągnie." Merry, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Valarowie - bogowie? 
Autor Wiadomość
Annael
Weteran Bitwy Pięciu Armii

WpisWysłany: 21-01-2014 21:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję za obszerny wywód z przemyśleń w sprawie "bóstwa" Valarów. Lubię powracać do tego tematu. Ostatnio próbowałam odnaleźć jakieś wzmianki w Listach Tolkiena, ale dysponuję niezbyt dobrze zeskanowaną wersją elektroniczną i pewne wyrazy są zniekształcone. Znalazłam kilka zdań, w których Tolkien odpowiada na pytania dotyczące np świętych Imion (?)
Najczęściej używa słów

Cytat:
Jeśli chodzi o to, "czyja władza decyduje o tych sprawach?" Bezpośrednią "władzą" są Valarowie (Potęgi lub Władcy): "bogowie". Są oni jednak tylko stworzonymi duchami - moglibyśmy powiedzieć, że wysokiej anielskiej rangi, mającymi do pomocy pomniejszych aniołów - są czcigodni, ale nie godni czci

często też pisze:

Cytat:
Zostaje ukazany Bóg i Valarowie (czy też potęgi "zanglicyzowane" jako bogowie). Ci ostatni są, rzec by można, potęgami anielskimi, których rolą jest sprawowanie przekazanej im władzy

Ten zwrot zanglicyzowane to może oznacza iż uwspółcześnione?

Muszę powiedzieć, że opis Valarów pozwala mi łatwiej przyjąć różne mitologie. Jak byłam mała lubiłam czytać różne mitologie ( pewnie jako bajki ) potem zaczęły mnie razić z powodu ich ludzkich wad Śmiech
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość