Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nie gardź jednak legendami, dziedzictwem odległych wieków, często bowiem się zdarza, iż stare niańki przechowują w pamięci wiadomości, które niegdyś największym nawet Mędrcom oddały usługi." Celeborn, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Wiersze tolkienowskie 
Autor Wiadomość
Mara
Członek Kompanii Thorina

WpisWysłany: 02-01-2014 12:42    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo, bardzo ładne.
Nie lubię rozbierać wierszy na czynniki pierwsze, żeby określić, d l a c z e g o mi się podobają, ale żeby wpis nie składał się tylko z jednej linijki wspomnę, że podoba mi się stwierdzenie, że "przez ludzką pychę cały świat się zmienia" (wprawdzie pychę tę umiejętnie podsycił Sauron, ale w Numenorze już od dłuższego czasu źle się działo, a Sauron tylko ukierunkował żądze Numenorejczyków) oraz zakończenie, gdzie najpierw pada piękne określenie Numenoru jako gwiezdnej ziemi (od Elenna - w stronę gwiazd), a potem dowiadujemy się, że to Tar-Miriel, przed śmiercią, jako pierwsza nazwała Numenor Akallabeth (lub Atalante). To możliwe, choć z oczywistych przyczyn to tylko spekulacje podmiotu litycznego - świadków nie było Z przymrużeniem oka

Lasse, czy pisząc "znalezisko" masz na myśli odgrzebywanie rzeczy z własnej szuflady, innymi słowy: czy to Twój wiersz? (inaczej byś chyba nie wklejała, ale upewniam się, bo sformułowanie nie jest jednoznaczne...)

Jeśli tak, to jedna drobna uwaga techniczna. Całość jest 11-zgłoskowcem, oprócz:
Niechaj ochronią mnie Valarowie (10 sylab)
U stóp moich wszystko mrokiem ogarnięte (12 sylab)

Proponowałabym to wyrównać do 11 sylab, np.:
Niechaj ochronię mnie tam Valarowie
U stóp mych wszystko mrokiem ogarnięte

Członek LOS - Ligi Obrońców Szczerby (Maglora)
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość