Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Ktoś musi ciągnąć dalej zaczęty wątek." Bilbo, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: H1: Recenzje (ze spoilerami) 
Autor Wiadomość
Sigrún
Członek Kompanii Thorina

WpisWysłany: 22-11-2013 23:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Kupiłam dzisiaj rozszerzoną wersję na dvd. Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne. Ładne, porządne opakowanie, stylistycznie nawiązujące do rozszerzonych wydań LOTR. Widać, że twórcy się postarali, zadbali o każdy szczegół, np. gdy się pojawia menu główne na płytach z filmem, to zamiast oglądania migających obrazków w tle, możemy odbyć krótką wycieczkę po Bag End. Bardzo mi się to spodobało, pozwala zobaczyć wiele szczegółów, których w filmie nie widać.

Film się znajduje na dwóch płytach. Nie oglądałam go dzisiaj, rozszerzone sceny widziałam już wcześniej na youtubie. Jest ich bardzo mało, niektóre z nich są bez sensu i dobrze, że nie znalazły się w wersji kinowej. Jedyne, które mi się podobały to wizyta Bilba na targu i scena w Rivendell, podczas której Gandalf i Elrond rozmawiają o Thorinie. To jedyna scena, która moim zdaniem powinna znaleźć się w wersji kinowej. Piosenka Bofura jest świetna, szkoda tylko, że musieli dołączyć do niej rzucanie jedzeniem.

Ale tutaj nie chodzi o te kilkanaście dodatkowych minut filmu. W tym wydaniu najważniejsze są dodatki. A jest ich mnóstwo. Trzy płyty po mniej więcej trzy godziny każda plus dokument o Nowej Zelandii (nie wiem ile trwa). Na razie widziałam tylko kilka, ale jestem zachwycona. Mnóstwo wypowiedzi twórców, aktorów, ujęcia spoza planu, historia tworzenia filmu, postaci, miejsc. Robi wrażenie ogrom tego przedsięwzięcia, a zarazem wspaniała atmosfera jaka panowała na planie. Wspaniale jest to wszystko zobaczyć, dowiedzieć się dlaczego coś lub ktoś wygląda tak, a nie inaczej. Oczywiście jest to oferta dla tych, którzy lubią takie rzeczy; jeśli komuś chodzi tylko o film to chyba lepiej kupić zwykłą wersję, a te kilka scen obejrzeć na YT.

Jeśli chodzi o cenę to też uważam, że jest przyzwoita jak za 5-płytowe wydanie. W Saturnie zapłaciłam 100 złotych za dvd, niestety nie sprawdziłam ile kosztuje BD.

EDIT: jest lektor zamiast dubbingu. Najwyraźniej dubbing tak bardzo się nie spodobał widzom, że zrezygnowali z niego. Ciekawa jestem czy "Pustkowie Smauga" zostanie zdubbingowane. Natomiast wszystkie dodatki są z polskimi napisami.