Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Myślę, że najlepiej jest, kiedy po prostu kocha sie to, do czego serce samo od urodzenia ciągnie." Merry, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: MumakiL Fandom PresSsss... - fanowskie wydanie Silmarillionu 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 26-09-2013 16:25    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Dawno temu, i w innym miejscu Mellorn zwrócił uwagę na pewne istotne kwestie.
Przede wszystkim na to, że jest więcej niż jedna opinia, na to jak Tolkien by postąpił w kwestii Silmarillionu. Nigdy nie będziemy mieli 100% pewności,, że dokonałby takich a nie innych wyborów.
To znaczy, i to już moja opinia, że odnośnie pewnych tekstów, możemy mieć jeżeli nie 100% pewność, to niemal 100% pewność. Uśmiech Ale to dotyczy tylko części tekstów, a "niemal", jak wiemy czyni wielką różnicę. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

To zaś oznacza, że choć, moim zdaniem można odtworzyć zamysł Tolkiena, to jak podkreślał Mellorn nigdy nie zrobimy w w 100%. To zresztą powód, dla którego uważam, że każda nawet najlepsza redakcja, będzie budziła kontrowersje. Tylko czy znana nam redakcja nie budzi takowych?

Natomiast chciałem zwrócić uwagę, że do kwestii można podejść od innej strony. Po pierwsze ustalić, czego na pewno Tolkien by nie wprowadził do Silmarilionu, w sensie tekstów, a nie pomysłów. I tu okazuje się, że jest o wiele łatwiej. Dlaczego, choćby dlatego, że Silmarillion powinien być w dużym stopniu kompatybilny z WP, a to powoduje, że cały szereg tekstów wypada w przedbiegach. W efekcie margines wyboru się kurczy.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora