Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Wszystkie drogi są teraz zakrzywione." Dunedainowie, Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Na jaki stosunek zasluguje Feanor? 

Na jaki stosunek zasluguje Feanor?
Nienawisc
18%
 18%  [ 19 ]
Wspolczucie
51%
 51%  [ 54 ]
Tolerancje
9%
 9%  [ 10 ]
Obojetnosc
6%
 6%  [ 7 ]
Inne (uzasadnic)
14%
 14%  [ 15 ]
Oddano głosów : 105

Autor Wiadomość
Watcher
Weteran Bitwy Pięciu Armii

WpisWysłany: 24-09-2002 00:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

A ja byłbym jeszcze ostrożniejszy z tą nienawiścią. I jednoznacznością ocen Feanora.

Rzeź w Alqualonde to straszna zbrodnia, zdaje się jednak że początkowo Noldorowie i sam Feanor nie przewidywał jej rozmiarów, sądząc że Teleri zaskoczeni determinacją napastników sami odstąpią od statków. Teleri jednak nie byli potulnymi barankami i stawili twardy opór, dopiero wtedy "poszły w ruch miecze". "Noldorów ogarnęła desperacka furia" - imho to świadczy o tym, że sytuacja wymknęła się spod kontroli, odpowiedzialność za to ponosi Feanor ale nie sądzę, że jego celem był taki mord. Działał zresztą w afekcie, porażony kradzieżą dzieła swego życia i śmiercią ojca - nie on sam, bo nie on sam przecież zabijał wśród łabędzich statków. To był zły czyn, ale w pewnym sensie zrozumiały. Podobnie szanuję Napoleona Bonaparte pomimo tego, że również zginęło przez niego wielu ludzi.

Cytat:
Potem Feanor wybiegł z Kręgu Przeznaczenia i uciekł wśród nocy, kochał bowiem swego ojca bardziej niż Światło Valinoru, bardziej nawet niż cudowne dzieła swoich rąk, i żaden w świecie syn - elf czy też człowiek - nie czcił głębiej niż on swego rodzica

Gdy to czytałem po raz pierwszy, wzruszyłem się. Może dlatego mam do tego skurczybyka sympatię? On tego ojca stracił, a Valarowie zdawali się nie reagować na tę zbrodnię. Dlatego rozumiem jego szaloną chęć zemsty, choć nie pochwalam metod. On niemal oszalał z bólu. Jego największą winą jest może to, że miał taką charyzmę, i pociągnął za sobą na ścieżkę zemsty całe plemię.

Ale nienawidzić go nie potrafię.

Rycerz -=|MUP - Frakcja Ekstremistyczna|=- Rycerz
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora