Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Poza kręgami świata nie dosięgniesz tych, co Cię odrzucili." Hurin do Morgotha, Silmarillion


pokaż tylko ten wpis  Temat: Pierścień jako grzech 
Autor Wiadomość
asceta
Członek Kompanii Thorina


WpisWysłany: 23-09-2002 18:39    Temat wpisu: Re: Pierścień jako grzech Odpowiedz z cytatem

Adan napisał(a):

Kuszenie pierścienia jak kuszenie grzechu? A co to takiego kuszenie grzechu? Grzech jest już jakimś czynem lub nawet zamiarem czynu, czy nawet myślą, który stał się fizycznie lub w umyśle, więc nie może kusić. Grzech kusi do grzechu? Widziały gały co brałyEch jasne, że nie chodzi mi tu o grzech w znaczeniu " konkretny grzech dokonany" (czynem, zaniedbaniem czy myślą (czyli zamiarem)). Raczej o grzech w rozumieniu ogólnym , w takim w jakim występuje we wyrażeniu: ''nalazł się w sidłach grzechu'' czy np miał pociąg do grzechu czy ''Ulec grzechowi''. I tu już są analogie z Pierścieniem: być opanowanym przez Pierścień, czuć chęć skorzystania z Pierścienia itd.

Mozna oczywiście powiedzieć że kusi Zło. Ale jak kusi? I jak rozumiesz określenie ''kusi zło'' jeżeli zło będziesz rozumiał przedmiotowo jako zło a nie podmiotowo jako Zło. Czy wtedy ''zło kusi'' nie oznacza to samo co ''kusi grzech''?
Chodzi o to że kuszenie dokonuje się poprzez wizję grzechu, i ta wizja kusi (sam nie wierzę że cos takiego piszę Szok ). I mówi się wtedy np: ''kusi mnie żeby obalic te dwie flaszki Śmiech'' (kusi do wypicia flaszek). Wtedy występuje wizja grzechu opójstwa.
I w tym momencie np. wizja wypicia tych flaszek jest pokusą. Wizja grzechu czyli wyobrażony przez kogoś grzech. Ktoś sobie wyobraża grzech i to go kusi. W tym sensie to grzech kusi.

Może rzeczywiście lepiej było napisać Pierścień jako pokusa? Dopiero uleganie Pierścieniowi byłoby takim grzechem w typowym rozumieniu.
Ale w moim rozumieniu mówi się że coś mnie kusi mając na myśli właśnie ten czyn, o którym się myśli czy aby nie zrobić. Mówi się czasami: ''skusiła kogoś władza (czyli sprawowanie jej)'' czy coś w tym stylu.

Cytat:

Pierścień rzeczywiście był Złem jako twór Saurona i jako taki kusił do grzechu.


No a przekładając to na nasz świat? Czym jest Pierścień.
Cytat:

Pierścień jest związany z absolutną złą wolą Saurona, a grzech wiąże się wolą wyboru człowieka. Po przekroczeniu pewnej granicy użycia pierścienia, nie ma powrotu. Dotyczy to nie tylko Froda czy Golluma, ale i Gandalfa, czy Galadriel. W przypadku grzechu istnieje zawsze szansa odkupienia.

Co do Saurona- to Majar byt wyższego rzędu ale upadły-coś jakby odpowiednik szatana (lub jego sługa). Szatan kusi bo ma absolutnie zła wolę, ale jak jego pokusa zostanie pzrzyjęta przez ludzi to w dużej mierze od nich zależy. Grzech też sam wsobie jest absolutnie zły a czy mu ulegniesz to inna sprawa.

A widzisz Gollum był we władaniu Pieścienia bardzo długi okres czasu ale i dla niego była nadzieja co Gandalf stwierdził. Zresztą wielokrotnie Gandalf twierdził, że Pierścieniowi należy się opierać. Gandalf nie chce wziaść Pierścienia bo wie czym to grozi. Pierścień jest złem i za jego pomoca nie da sie tworzyć dobra, to tylko złudzenie (a zło powinno się dobrem zwyciążać). Czyli tu bym widział raczej podobieństwa do grzechu.

Preciousss napisał(a):

Zresztą to oczywiste, że kuszenie Pierścienia przypomina kuszenie grzechu, bo użycie Pierścienia jest grzechem


No ale jeżeli Tolkien stwierdził że cała książka jest o kuszeniu, to moglibyśmy te kuszenie przez Pierścień rozszerzyć na jakąkolwiek pokusę grzechu.


Ostatnio zmieniony przez asceta dnia 24-09-2002 16:03, w całości zmieniany 4 razy
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.