Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Pierścień jako grzech 
Autor Wiadomość
Preciousss
Członek Kompanii Thorina

WpisWysłany: 23-09-2002 16:34    Temat wpisu: Re: Pierścień jako grzech Odpowiedz z cytatem

asceta napisał(a):

Tu nie chodzi o to, że Pierścień jest grzechem, tylko o to że kuszenie do grzechu przypomina kuszenie Pierścienia.

Wybacz, jeśli źle zrozumiałam, ale temat brzmi "Pierścień jako grzech" Złośliwy uśmiech
Zresztą to oczywiste, że kuszenie Pierścienia przypomina kuszenie grzechu, bo użycie Pierścienia jest grzechem Nic nowego
asceta napisał(a):

Ale Frodo wygrał?

Dobro wygrało, a to jest różnica. Frodo jest bohaterem, bo zdołał oprzeć się tak wielkiej sile na tyle długo, żeby zniszczenie Pierścienia stało się możliwe- na tym polega jego sukces, ale z samym Pierścieniem nie wygrał Nie Nie
asceta napisał(a):

Sądzę, że Tolkienowi chodziło o to że samemu nie można z grzechem wygrać, że trzeba liczyć na wyższą pomoc. Ostatecznie w koncepcji chrześcijańskiej wszyscy ludzie są grzeszni, grzeszą i będą grzeszyć ale mpgą liczyć na pomoc Bożą.

A ja sądzę, że Tolkien chciał udowodnić, że samo zło potrafi siebie zniszczyć - działanie Pierścienia obróciło się przeciwko samemu Pierścieniowi.
Owszem, może było to "przeznaczenie", może ingerencja Eru, że Gollum znalazł się we właściwym miejscu, we właściwym momencie, ale to nie wystarczyłoby, gdyby Pierścień nie doprowadził Golluma do obłędu Nie Nie

pozdrowionka Złośliwy uśmiech
"As for the future: I'll go on believing there is one - maybe even a happy one.Who's to say there is nothing waiting for me around the corner?(...)Whatever it may be, one thing is for sure - this adventure is not over."
Lauren Bacall
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email