Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"- Wolałbym, żeby się to nie zdarzyło akurat za mojego życia - powiedział Frodo. - Ja także - odparł Gandalf. - Podobnie jak wszyscy, którym wypadło żyć w takich czasach. Ale nie mamy na to wpływu. Od nas zależy jedynie użytek, jaki zechcemy zrobić z darowanych nam lat." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Czy sa powiazania miedzy religia a tym ze lubisz Tolkiena ? 

Jakiego jestes wyznania/religii ?
katolik
66%
 66%  [ 162 ]
buddysta
0%
 0%  [ 2 ]
muzulmanin
0%
 0%  [ 1 ]
poganin
2%
 2%  [ 7 ]
ateista
19%
 19%  [ 48 ]
inne wierzenie (napisz jakie!)
9%
 9%  [ 24 ]
Oddano głosów : 244

Autor Wiadomość
Istimor
Mieszkaniec Shire

WpisWysłany: 23-08-2013 23:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Ja jestem agnostykiem, jednak jak bm miał wybierać to bliżej i do ateizmu niż jakiejś wiary.
Długo nie wiedziałem o tym, że Tolkien był gorliwym katolikiem i tym bardziej go podziwiam za to, że potrafił pisać w sposób niepsujący wrażeń komuś o nieco innym światopoglądzie.
Oczywiście pewne nawiązania da się znaleźć, ale żyjemy w kulturze o w znacznej mierze chrześcijańskich korzeniach i takie nawiązania są obecne w prawie całej literaturze, chodzi tylko o to, by nie były zbyt nachalne, jak np. u pewnego Tolkiena przyjaciela...