Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści

pokaż tylko ten wpis  Temat: Jak mógłby wyglądać Silmarillion? 
Autor Wiadomość
Melinir
Członek Kompanii Thorina

WpisWysłany: 31-07-2013 20:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

A dlaczego nie. Jeżeli sam Christopher Tolkien wskazał na błey redakcji, i przyznał po publikacji X i XI tomu, ze możliwa jest krytyka dokonanej redakcji, to czemu nie krytykować? I czemu nie poprawić redkacji z 1977 roku, jeżeli samemu przyznaje się, że nie była dobra. Po 1996 roku, czyli wydaniu ostatniego tomu HoME był czas na taką nową redakcję, a nawet pewne oczekiwanie na nią. Jednak nie pojawiło się, dlaczego, nie wiem.

Tu może być tez kwestia czegoś innego. Zastanawiam się, na ile Silmarillion z 1977 roku jest dziełem Christophera, a na ile Guya Kaya. Sam Kay przyznawał (kiedy jeszcze rozmawiał na ten temat Z przymrużeniem oka ), że Ch.Tolkien chciał to wydać w takiej formie w jakiej wydał potem HoME. W redakcji Dzieci Hurina Christopherowi pomagał syn. Może Ch.T. lepiej się czuł po prostu jako naukowiec-redaktor-edytor niż kompilator dzieł ojca, do której to kompilacji trzeba jednak talentu i wyczucia literackiego i pewnej wizji. Poza tym - dla Christophera Silmarillion to dzieło już ukończone. W pewnym sensie dopełnił je - tak myślę - tworząc HoME - tak jak naprawdę chciał. Poza tym - czy to może wiek i zmęczenie? Może nie chciało mu się wracać do tego wszystkiego i pisać w pewnym sensie na nowo czegoś, co zrobił dawno temu, poprawił (w sowim zapewne przekonaniu) wydając HoME i już?
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość