Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Człowiek bowiem, który ucieka przed własnym strachem, zwykle odwlecze jedynie najgorsze i nic nadto." Sador Labadal do Turina, Niedokończone Opowieści


pokaż tylko ten wpis  Temat: Storm over Gondolin (film inspirowany Silmarillionem) 
Autor Wiadomość
Michael
Członek Kompanii Thorina


WpisWysłany: 31-07-2013 12:46    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
Nie twierdza, jak w przypadku innych siedzib, ale wielkie miasto na szczycie wzgórza. A tu mamy kolejnego klona Minas Tirith, które nota bene też było miastem, tylko na filmie ciężko było znaleźć, gdzie ci ludzie mieliby mieszkać.
Wizja, że jeżeli coś jest elfickie to musi być takim strzelistym pałacozamkiem i mieć tyle wież, wieżyczek, przybudówek i Eru wie czego jeszcze, żeby zamek z logo Disneya wyglądał przy tym jak szopa na narzędzia nie jest raczej niczym nowym i nie zaskakuje mnie, że w tym kierunku poszli twórcy.
Inna ciekawa sprawa: ilu 'tych ludzi' (czy w tym wypadku elfów) powinno w takim 'wielkim mieście' mieszkać. Czy mamy jakieś dane o populacji Gondolinu? Ja pamiętam tylko, że na Nirnaeth Arnoediad Turgon wystawił armię 10 000 wojowników. Szacując na tej podstawie przypuszczam, że Gondolinu nie zamieszkiwało więcej niż 200-250 tys. elfów, i uważam, że miasto przedstawione na wklejonej przez Sirielle grafice spokojnie taką ilość można pomieścić. Inna sprawa, że bez wind mogłoby im tam nie być najwygodniej. Język Realnym problemem mógłby co najwyżej być właśnie brak większych wolnych przestrzeni, ale chyba jednak ta wizja tego nie wyklucza (przynajmniej na dolnych poziomach Z przymrużeniem oka).
_________________
Wherever the Catholic sun doth shine,
There’s always laughter and good red wine.
At least I’ve always found it so.
Benedicamus Domino!

- H. Belloc
_____

Truth Himself speaks truly, or there's nothing true.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.