Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Szczęśliwy ten, który z własnej woli znosi ból utraty, choć mógł wybrać inaczej. A nagrodą niech będą wspomnienia, nigdy nie wygasłe i nie więdnące..." Legolas, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Gandalf & Sauron 
Autor Wiadomość
Troll
Członek Kompanii Thorina


WpisWysłany: 18-09-2002 20:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Zacznijmy od początku. Sauron posiadał olbrzymią wiedzę, którą mógł nabyć nie tylko u Morgotha. Nie zapominajmy, że przedtem służył również u Aulego. Był też potężnym czarnoksiężnikiem.
Gandalf w pewnym momencie toczy z Sauronem pojedynek woli, z którego wychodzi bardzo zmęczony. Twierdzi też, że Sauron jest od niego silniejszy. A nie zapominajmy, że ogromną część swojej mocy Sauron zawarł w Pierścieniu, który mu odebrano. Mimo tego najpotężniejszy z Istarich nie mógł się z nim równać. Jaka by była jego moc po odzyskaniu pierścienia? Gandalf twierdzi, że odniósł by wtedy błyskawiczne i absolutnie pełne zwycięstwo.
Gandalf mógłby równać się z Sauronem dopiero gdyby posiadł pierścień (czysta teoria). Posiadł by wtedy moc, którą przedtem posiadał Sauron. Zresztą i wtedy nie ma pewności jego zwycięstwa.
Co zaś się tyczy walki Noldorów z Ainurami, to uwazam, że nie mają szans. W Silmarillion Morgoth nie musiał używać Balroga, by pokonać Fingolfina. Oto cytat:
Cytat:
Ale w końcu króla ogarnęło zmęczenie, a Morgoth rąbnął go z góry tarczą. Trzykroć król pod ciosem padał na kolana, trzykroć wstawał i podnosił swoją strzaskaną tarczę i zgnieciony hełm. Ale ziemia wokół była rozdarta, więc Fingolfin potknął się i przewrócił na wznak u stóp Morgotha, ten zaś postawił na jego szyi lewą nogę, ciężką jak góra. itd.


Tak więc sądzę, że nawet Galadriela, najstarszy chyba (może poza Kirdanem) elf w śródziemiu nie miała szans z Sauronem, nawet gdyby posiadła pierścień. To były tylko iluzje, pragnienia, które jak wiemy pierścień potrafił podsuwać. Moim zdaniem do władania Pierścieniem potrzeba by było co najmniej mocy Ainura. Jest to być może zdanie nie poparte żadnym argumentem, ale chyba głupio by było, gdyby mocą pamiętającą stworzenie świata mogła rozporządzać istota, która nigdy takiej mocy posiadać nie mogła. Z przymrużeniem oka

Podsumowując sądzę, że nawet bez pierścienia Sauron jest najpotężniejszą istotą w Śródziemiu.
_________________
"Yes, I'm afraid trolls do behave like that. Even those with only one head each."
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.