Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Poprzez mrok można czasem dotrzeć do światła." Gelmir, Niedokończone Opowieści


pokaż tylko ten wpis  Temat: Kiedy elfy osiągają dojrzałość? Oraz problem demograficzny. 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 27-05-2013 15:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

To jest bardzo dobra wątpliwość. I de facto podważająca całą koncepcję. Jak można to rozwikłać, właściwie tylko w jeden sposób. Tak przynajmniej mi się wydaje.
Zacznijmy od początku jednak. Czas początkowo wyznaczały, właściwie nie wiemy co, dopiero jak pojawią się Drzewa Valinoru, pojawia się nam miernik czasu. Tolkien napisał, ze do czasu pojawienia się słońca rok, czy jego odczucie było inne i był niemal 10 razy dłuższy (dokładnie 9,81 raz dłuższy niż późniejszy słoneczny). Jednocześnie Tolkien kilkukrotnie podkreśla że upływ czasu był wszędzie taki sam.
Potem jak pojawiają się Słońce i Ksieżyc, to czas przyśpiesza i znowu wszędzie. Czyli jednak dla elfów w Valinorze upłynęło tyle samo czasu co dla tych w Śródziemiu. Natomiast możemy założyć, że fizjologia elfów dopasowała się do nowej sytuacji. Stąd odczucie znużenia światem, poczucie przyśpieszenia upływu czasu, zgodne z rzeczywistością.
Skąd więc ten dysonans. Pamiętajmy, kiedy wewnątrz świata przedstawionego powstaje redakcja tekstów "Silmarilionu", pod koniec III Ery lub nawet na początku IV Ery. Wbrew pozorom informacje o tym co się dzieje w Amanie docierały do Śródziemia, choć szczątkowe. Możemy założyć, że po wydzieleniu Amanu, jego warunki fizyczne zostały dopasowane lub dopasowały się do potrzeb Valarów, Majarów i elfów. Stąd inne poczucie upływu czasu. Czy wręcz inny upływ czasu.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.