Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Szczęśliwy ten, który z własnej woli znosi ból utraty, choć mógł wybrać inaczej. A nagrodą niech będą wspomnienia, nigdy nie wygasłe i nie więdnące..." Legolas, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Pochodzenie Orków 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 02-05-2013 10:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Aragorn7 napisał(a) (zobacz wpis):
M.L. napisał(a) (zobacz wpis):
... Kalendarium Thoronnila jest 5 razy dokładniejsze.

Czy oprócz Aiglosa jest to kalendarium gdzieś dostępne?

To w sumie pytanie do Thoronnila, czy gdzieś zamieszczał jeszcze. My tylko w Aiglosie.

Cytat:
W świetle tego co pisałem, że przeczytałem temat (pracę odrobiłem Język ) to jest to jasne, ale sens mojego pytania jest troszkę inny.
Czy taki opis zdarzeń -
Cytat:
koło jeziora Cuiviénen budzą się pierwsi Elfowie, którzy są napastowani przez Melkora. Pojawiają się także pierwsi orkowie
w ogóle jest możliwy - że elfy się budzą i praktycznie w tym samym czasie pojawiają się pierwsi orkowie?

Hmmm hmmmm... I tu mamy problem, jeżeli sięgniemy do starszej wersji legendarium, jeszcze z lat trzydziestych, to rzeczywiście orkowie powstają jeszcze przed przebudzeniem Elfów, ale nadal nie są to majarowie czy inne pomniejsze duchy, tylko golemy, coś na kształt krasnoludów, przed zaakceptowaniem ich przez Eru. Uczynienie ze skał o sercach z nienawiści (The Shaping of Middle-earth, s. 82).
Natomiast w późniejszych wersjach legendarium orkowie powstają po przebudzeniu elfów.

Cytat:
I kolejne domysły z tym związane - jeśli to faktycznie byli pierwsi orkowie (golemowie, czy majarowie) to czy ich wygląd był taki jak późniejszych orków, czy jednak Melkor zmieniał ich wygląd?

Po pierwsze mamy przykład Aulego i krasnoludów. A wieć orkowie mogliby zostać ukształtowani na podstawie wyobrażeń elfów i ludzi zawartych w wizji zesłanej przez Eru. Po drugie, w przypadku golemów myślę, że kształt/forma pozostawały niezmienne. Natomiast w przypadku majarów, zapewne przynajmniej przez pewien czas zachowywali zdolność zmiany swej postaci.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora