Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Nie wiemy, co nam przyszłość objawi, ale powinniśmy wstąpić na ścieżkę, której wybór jest nieuchronny." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Ograniczenia dla majarów wcielających się na Ardzie 
Autor Wiadomość
Nutriasobolowa
Weteran Bitwy Pięciu Armii

WpisWysłany: 29-04-2013 19:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

O, a ja się zastanawiałam, czemu mi przybyło posta Pserwa

Ellena napisał(a) (zobacz wpis):

Tolkien napisał, że Felarof rozumiał mowę ludzką (zaraz po krótkiej przemowie Eorla do Felarofa). Zawsze wydawało mi się, że ten koń rozumiał wszystko, co Eorl do niego mówi, a nie tylko komendy (i dlatego też ''dał się poskromić'' a nie dlatego, że Eorl wydał komendę: ''Służyć!''). ''Zwykłe'' konie zapewne też są inteligentne, ale mearas miały w sobie coś niezwykłego (albo nie miały, tylko moja wyobraźnia podczas czytania ich opisu je tak jakoś ''uduchowiła'' hmmmm... ).

Co do tego racja, tamtego posta to na szybko pisałam, bo w sumie też uważam, że Felarof i wszystkie mearasy były na pewno końmi wyjątkowymi. Uśmiech Tylko że właśnie - dla mnie to mimo wszystko konie, nie majarowie. Takie wyjaśnienie jest z kolei na korzyść koni, bo przypisuje tę niezwykłość zwierzętom, a nie wcielonym w nie majarom.
Ellena napisał(a) (zobacz wpis):

A co jest złego w sporej ilości pomniejszych Majarów w Śródziemiu? Uśmiech

Gdyby miało być ich aż tak dużo to powinna być o nich jednak jakaś wzmianka, teraz jest jednak prawdopodobniejsze, że np orły były tylko gadającymi zwierzętami, tym bardziej że:
Cytat:
Orły na ogół nie mają dobrego charakteru. Wiele spośród nich jest okrutników i tchórzów. Lecz stary orli ród z północnych gór należał do najszlachetniejszej odmiany ptasiej: dumnej, silnej i wspaniałomyślnego serca.

Czyli wychodzi na to, że albo część majarów to okrutnicy i tchórze, albo za ainu uznajemy tylko tenże stary orli ród, pomijając inne. hmmmm... Poza tym rządziły nimi raczej prawa świata zwierzęcego: rozmnażały się, rosły, umierały. Dlatego jednak postuluję za tym, aby za wcielonych majarów uznawać tylko Draugluina, Thuringwethil no i oczywiście Huana, czy może tam jeszcze jakieś pojedyńcze przypadki Uśmiech Saurona ;D A, właśnie, a co z Tevildem i jego sługami? Ten kotek to był dosyć duży i umiał mówić, a w dodatku był księciem Z przymrużeniem oka .

Drift as the chocolate sea's ablaze
Will the moon return my gaze?
The snow makes him quiver, shake and fall
But it's magic traps us all

Thingol żyje!

Ostatnio zmieniony przez Nutriasobolowa dnia 30-04-2013 19:42, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora