Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Co Tolkiena najpierw przeczytaliście? 
Autor Wiadomość
Alcardur
Mieszkaniec Shire

WpisWysłany: 16-04-2013 21:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Jak napisałem w innym temacie. Zacząłęm od przeczytania sześcioksięgu WP, który spodobał mi się na tyle, że zapragnąłem przeczytać wiecej o świecie stworzonym prze Tolkiena. Wiedziałem wtedy o istnieniu "Hobbita". Ale mając świadomość, że książka była dla dzieci (a jako 13 latek za dziecko się nie uważałem Super śmiech ) sięgnąłem od razu po Silmarillion. Pomimo że podobały mi się wątki mitologiczne o stwworzeniu świata, to jednak zmieszanie jakie spowodowało umieszczenie tam tak wielu imion i nazw własnych, sprawiło, że nie pojąłem nawet wątku o konflikcie między synami Finwëgo Język

Niedawno jednak przeczytałem cały Silmarillion ponownie, tym razem podchodząć doń tak jak należy, zwracając uwagę na wszystkie imiona i nazwy geograficzne. Czytało się to zupełnie inaczej niż za pierwszym razem a Silmarillion stał się moim ulubionym dziełem Tolkiena (wciąż powracam do niektórych fragmentów)

Właśnie te doświadczenia przeżywania Silmarillionu na nowo sprawiły, że obudziła się we mnie, nieco wcześniej przygaszona fascynacja Ardą, jednym z tego efektów jest moja rejestracja na tym forum Z przymrużeniem oka

Obecnie zacząłem czytać Hobita i pomimo moich wcześniejszych uprzedzeń, humor prezentowany w książce jest dla mnie przedni. Po hobbicie natomiast palnuję zabrać się za "Dzieci Hurina" A całą ucztę zakończyć Historią Śródziemia.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość