Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Prawda miewa skrzywione oblicze, jeśli na nią patrzą fałszywe oczy." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Przyjaźń Sama i Frodo 
Autor Wiadomość
Sigrún
Członek Kompanii Thorina

WpisWysłany: 12-04-2013 19:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Tolkien wielu rzeczy w swoich dziełach nie opisał. Czy to znaczy, że takie zjawiska jak choroby nowotworowe, depresja, czynności fizjologiczne, seks, itp. również nie istniały? Z tego co wiem Tolkien uważał, że Śródziemie to nasz świat tylko kilka tysięcy lat temu. W takim wypadku w Śródziemiu żyją tacy sami ludzie jak my, razem ze wszystkimi naszymi wadami i zaletami. Funkcjonują, myślą i kochają tak samo czyli hetero-, homo- bi- i aseksualizm tak samo powinny być obecne. Kwestia tylko jak były odbierane inne niż heteroseksualna orientacje. Chyba, że Tolkien gdzieś jednoznacznie napisał, że homoseksualizmu w Śródziemiu nie było (niestety nie czytałam HoME). Wtedy to rozwiązuje problem. W przeciwnym wypadku uważam, że każdy ma prawo do własnej interpretacji, jak zauważyły Suzanne i Nadia. Poza tym myślę, że na nasz stosunek do idei homoseksualizmu w Śródziemiu ma duży wpływ to czy go akceptujemy w dzisiejszych czasach. Dla mnie miłość pomiędzy osobami tej samej płci jest czymś normalnym dlatego według mnie homoseksualizm w Śródziemiu istniał i w niektórych kulturach mógł być nawet akceptowany.