Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"W tej stronie, wysoko nad sterczącym szczytem górskim biała gwiazda wyjrzała właśnie spośród rozdartych chmur. Gdy ją tak ujrzał zagubiony w przeklętym wrogim kraju, wzruszyło go jej piękno, a nadzieja wstąpiła znów w jego serce. Jak chłodny, jasny promień olśniła go bowiem nagle myśl, że bądź co bądź Cień jest czymś małym i przemijającym; istnieje światło i piękno, którego nigdy nie dosięgnie." Sam Gamgee, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Kobiety w Śródziemiu 
Autor Wiadomość
Adiemus
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 14-08-2002 15:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Kasperoo, w zwiazku z tym, ze o religii juz bylo, proponuje Ci szybka zmiane tematu na "kobiety w Srodziemiu" i o tym mozemy jak najbardziej pogadac (Super śmiech juz widze oczyma wyobrazni te dlugie i gesto okraszone cytatami dyskusje miedzy Goku z jednej, a Nifrodel i Preciousss z drugiej strony Uśmiech Saurona ;D Jestem za )
A ja zaczne tak: Tolkien jak wiadomo, tradycjonalista byl. I jego poglady na role kobiet dobrze imho okresla dyskusja, jaka odbyla sie pomiedzy Aragornem a Eowina:
Cytat:
- Masz obowiązek zostać ze swoim ludem – odparł.
- Wciąż tylko słyszę o swoich obowiązkach! – krzyknęła. – Czyż nie jestem córką rodu Eorla, której przystoi walka i zbroja bardziej niż niańczenie niedołęgów i pieluchy? Dość już długo czekałam i uginałam kolana. Teraz, gdy wreszcie mocno stoję na nogach, czy mi nie wolno rozporządzić swoim życiem tak, jak sama chcę?
- Innej kobiecie przyniosłaby zaszczyt taka wola – odparł. – Ty jednak wzięłaś na siebie pieczę i władzę nad ludem, póki nie wróci król. Gdyby nie wybrano ciebie, któryś z marszałków lub dowódców znalazłby się na twoim miejscu i nie ważyłby się opuścić posterunku, choćby mu zbrzydło podjęte zadanie.
- Czy zawsze na mnie padać będzie wybór? – spytała z goryczą. – Czy zawsze mam zostawać w domu, gdy jeźdźcy ruszają w pole, pilnować gospodarstwa, gdy oni zdobywają sławę, czekać na ich powrót przygotowując dla nich jadło i kwatery?

Czyli po niemiecku mowiac "kindern, küche, kirche" Uśmiech Saurona ;D
A teraz szanowne feministki, czekamy na Wasze cytaty, wiosla, mlotki i wypowiedzi Złośliwy uśmiech
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora