Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nie należy bowiem narażać się orłom, gdy się ma wzrost hobbita i siedzi się nocą w orlim gnieździe." Bilbo, Hobbit

pokaż tylko ten wpis  Temat: Kobiety w Śródziemiu 
Autor Wiadomość
Kasperoo
Mieszkaniec Shire

WpisWysłany: 14-08-2002 13:31    Temat wpisu: Kobiety w Śródziemiu Odpowiedz z cytatem

Może zacznę od kobiet...no właśnie - dlaczego? Dlaczego Tolkien zepchnął na krawędź kobiety? Oczywiście są małe wyjątki (Luthien, Arwena, Galadriela) - lecz czemu nie ma ich w codziennym życiu krasnoludów, hobbitów - orków itp. ? Wiem, że ten temat na pewno był poruszany i to pewnie nie raz. Przecież Johhn miał żonę, córkę. Może dlatego, że studiował na Oksfordzie? W gronie mężczyzn? Co o tym sądzicie?

I druga sprawa: religia. Ten temat pewnie też był poruszany. W Śródziemiu nie ma kościołów. Nie wiem też w co wierzyli hobbici. Przecież Tolkien był zażartym katolikiem, czemu nie wprowadził do Śródziemia religii na wysokim poziomie? Owszem - są Valarowie - kult, religia? Nie wiem. MAcie jakieś pomysły?