Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Tove Jansson i jej ilustracje do "Hobbita" 
Autor Wiadomość
Geirve
Weteran Bitwy Pięciu Armii

WpisWysłany: 10-01-2013 14:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Sędziwojka napisał(a) (zobacz wpis):

Troszkę zbytnio czuć muminkowy klimat na tych rysunkach (nic dziwnego, skoro to ta sama autorka).

No tak. W pewnym sensie trochę to nie fair wobec ilustratorki, bo inaczej byśmy oceniali, gdybyśmy Muminków nie znali.

Trochę też, mam wrażenie, Jansson momentami fantazja poniosła i zaczęła Tolkiena poprawiać po swojemu (może to nieuniknione, gdy ilustratorka jest sama pisarką i to zbliżonego typu literatury). Rogate elfy leśne są może i fajne, ale w tekście poparcia nie znajdują. Pewnie inaczej by rysowala, gdyby znała Władcę Pierścieni.

Sędziwojka napisał(a) (zobacz wpis):

Gobliny są urocze.

Aż za urocze - bardzo sympatyczne mordy mają. Smaug też ma taką minę, jakby udawał, że straszy. Jedynie wilki wyszły groźne jak trzeba.

Tym niemniej, to moim zdaiem jedne z najlepszych "baśniowych" ilustracji do Hobbita. Bloka do WP podobne, ale slabsze - no i WP zdecydowanie mniej nadaje się do rysunków w tym klimacie.

Ostatnio zmieniony przez Geirve dnia 10-01-2013 20:41, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora