Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Dobry czy zły - koniec się zbliża." Keleborn, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Ile języków znał Tolkien? 
Autor Wiadomość
Miriel
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 28-12-2012 18:53    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Dag O'Berth napisał(a) (zobacz wpis):
Ja tylko tak głupio żartowałem.

Wydaje mi się, że znać język, to rozumieć wszystko co mówią i piszą oraz umieć się porozumiewać w mowie i piśmie bez bólu, że nie jesteś w stanie zwerbalizować tego co chcesz przekazać.

W takim rozumieniu to w zasadzie znam tylko polski a i to nie zawsze.

No właśnie, w takim rozumieniu to by się okazało, że wiele osób nie zna żadnego języka, nawet własnego.

Pomysł procentowego określenia znajomości języka nie jest taki głupi, aczkolwiek trudny do zastosowania wobec Tolkiena (nie możemy sprawdzić, ile słów z jakiego języka znał, i jaką część gramatyki).

Natomiast kwestia "dogadywalności" też może nie być miarodajna - ja np. w jednym z języków znam kilkadziesiąt słów, znam zasady podstawowej gramatyki, podstawowe czasy (czyli spełniony jest warunek pewnej znajomości języka), w sklepie pewnie coś bym kupiła z dużą pomocą machania rękami (spełniony warunek dogadywania się w praktyce), ale już żadnej książki i gazety w tym języku bym nie przeczytała. Tak więc nie liczę tego języka, gdy wymieniam te, które "znam".

Z kolei języki, w których czytam ze względnym zrozumieniem, mimo, że nie znam ich w 100%, wymieniam jako te, które znam.

Ale tak definiując tu bardzo ogólnie, intuicyjnie i nienaukowo, to "znanie" języka bym określiła jako umiejętność, na którą składa się:
- znajomość przynajmniej 2000 słów i zasad gramatyki
- umiejętność pisania przynajmniej prostych zdań w danym języku
- czytanie ze zrozumieniem książek i prasy
- prowadzenie zwykłej okolicznościowej rozmowy w tym języku.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora