Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Prawda miewa skrzywione oblicze, jeśli na nią patrzą fałszywe oczy." Gandalf, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Autorzy, którzy nie chcą pisania fanfików do swoich tekstów 
Autor Wiadomość
Nosterineth
Mieszkaniec Shire


WpisWysłany: 24-09-2012 16:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Na pewno Kossakowskiej pisanie fanfików do jej książek nie przeszkadza, a wręcz jest do tego dość entuzjastycznie nastawiona. http://www.youtube.com/watch?v=oiZCAR1vqlA W 55. minucie pada pytanie o fandom anielski. Uśmiech

I oczywiście ilu pisarzy, tyle podejść do fanfikciarstwa, ale nie wiem czy można to rozpatrywać tylko w kategoriach tak-nie. Nie zdziwiłabym się, gdyby niektórym pisarzom nie przeszkadzały fanfiki zgodne z kanonem (rozszerzające wykreowany świat i historię), a mieli obiekcje względem wszelakiego AU. Bo to już może być zbyt duża ingerencja w ich koncepcję, w pracę, w ich własny świat, do którego bądź co bądź mają prawa.
Z drugiej strony - zastanawia mnie czy negatywny stosunek do fanfików nie świadczy o braku dystansu do siebie/swojej twórczości albo o niepewności pisarza. hmmmm... Czy to nie jest po trosze tak, że autor może zbyt poważnie traktować każde napisane przez siebie słowo i nawet odebrać pisanie fanfików nie jako wyraz fascynacji jego światem, tylko krytykę nie-wprost? Na zasadzie "skoro wymyślają swoje alternatywne wersje, to znaczy, że moja nie była dostatecznie dobra"?
_________________
“Nigdy do niczego nie dojdziesz, jeśli będzie przerażała cię wielkość problemu.”David Gemmell

Uprzejmie informuję, że nie wszystkie istniejące w sieci konta o nazwie Nosterineth należą do mnie. Mało kreatywnego podszywacza pozdrawiam.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.