Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Głupcem jest ten, kto wchodzi w układy z Morgothem." Hurin, Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Tołkiny i hipoteza o pochodzeniu nazwiska Tolkien 
Autor Wiadomość
Piotrowska
Mieszkaniec Shire

WpisWysłany: 11-07-2012 19:30    Temat wpisu: Tołkiny Odpowiedz z cytatem

Robert Stiller nie pisze tego, przynajmniej w tym miejscu, w którym ja znalazłam informację. Informacja schowana jest w przypisie wydania "Potworów i krytyków" w jego tłumaczeniu Można (jedynie można) z tej notki przypisowej wywnioskować, że chodzi o zbieżność fonetyczną z pierwotną nazwą (Tolkinen, potem Tolksdorf; po 1945 zgodnie z jedną z trzech reguł wprowadzania nowego nazewnictwa polskiego spolszczone na sposób fonetyczny - na Tołkiny). Plus chyba skojarzenie z osadnictwem saksońskim w Państwie Zakonnym w Prusach, które to osadnictwo było rzeczywiście silne, ale jego zasadniczy kierunek w średniowieczu był z zachodu na wschód i mało kto kolonizował Saksonię przybywając z ziem pruskich... (Tolkien mówił chyba o tych korzeniach saksońskich). Zdaję sobie sprawę z hipotetyczności tych śmiałych twierdzeń R.S., dlatego umieszczam wątek w "piernikach i wiatrakach" obok ziemniaczków w konturach Mordoru, akurat. Tak się składa, że byłam w Tołkinach - nie w sprawach tolkienowskich, ale służbowo - i pomyślałam, że to będzie to po prostu ciekawe podzielić się z Forumowiczami zdjęciem interesującego kościoła gotyckiego, jednego z ogromnej liczby kościołów krzyżackiej sieci parafialnej, a który ma kontekst tolkienowski. Ilu z czcigodnych Forumowiczów było w Tołkinach (niedaleko Kętrzyna) i na własne oczy widziało kościół, miało możność wspiąć się na górkę, z której spogląda na okolicę? Dobra, duża gotycka cegła, surowa forma, dobre rzemiosło budowlane, z którego krzyżacy byli znani. Bardzo północne! To są tereny mało znane (Wilczy Szaniec, żagle i dom na Mazurach to zdecydowanie mało), o bardzo bogatej historii, z którą powszechne są problemy nazewnicze wynikające właśnie z nieznajomości dziejów terenu w średniowieczu i czasach nowożytnych (na jednym z forów Tołkiny są umiejscowione na Warmii, a nie podejrzewam, że chodzi tu o średniowieczną diecezję warmińską!). I z masą wspaniałych zabytków. Nawet bez Tolkiena warto odwiedzać dawne państwo zakonne w Prusach (ale agitka...). A gdyby rzeczywiście? Nie jestem specjalnie emocjonalnie przywiązana do tego pomysłu (Tolkien z ziem państwa zakonnego rodem), natomiast nie ukrywam, że gdyby taka hipoteza okazała się weryfikowalna to wtedy byłabym zadowolona, ponieważ dawne ziemie zakonne w średniowieczu są moim ulubionym tematem, a tu jeszcze Tolkien (drugim ulubionym obszarem jest dominium warmińskie, ale tu nie ma jak dotąd żadnych tropów tolkienowskich i nie zapowiada się na to, żeby coś się dało wycisnąć z Hozjusza...). I Mistrz miał trochę taką rycerską gębę w stylu Maxa von Sydow, a jakby do tego ten biały płaszczyk... A teraz ja jestem bardzo ciekawa tej wiedzy "skądinąd", skąd Robert Stiller wziął ten pomysł, o ile to nie jest tajemnicą? P.S. Zdjęcie zrobił mój druh, Wiktor Knercer.

Mea culpa. CHODZI o średniowieczną diecezję warmińską...

Ostatnio zmieniony przez Piotrowska dnia 12-07-2012 09:34, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email