Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Ostatni Przyjazny Dom na wschód od Morza był to dom, o którym przed laty Bilbo napisał, że jest niezrównany, czy kto lubi jeść, czy spać, czy słuchać opowieści, czy śpiewać, czy po prostu woli siedzieć i rozmyślać, czy też chciałby wszystkie te przyjemności połączyć. Wystarczyło pomieszkać tutaj, żeby wyleczyć się ze zmęczenia, lęku i smutku." J.R.R. Tolkien, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Władca Pierścieni - miłość od pierwszej strony? 
Autor Wiadomość
Celebrían
Weteran Bitwy Pięciu Armii

WpisWysłany: 01-06-2012 11:50    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Dla mnie była to miłość od pierwszych stron. Sześć ksiąg pochłonęłam w trzy dni nie będąc w stanie przestać czytać. Z Tolkienem zetknęłam się kilka lat wcześniej, kiedy w podstawówce omawialiśmy Hobbita, który bardzo mi się podobał (taaak, pamiętam jak z koleżanką bawiłyśmy się w Elfy Elfik Język ). Ale kiedy czytałam Władcę wcale nie kojarzyłam, że to ten sam autor Jestem rozwalony Więc nie miałam żadnej wiedzy o Śródziemiu wtedy i nie uważam, żeby była potrzebna do czytania WP.

Jeśli chodzi o czytanie oryginału to czytanie w polskim tłumaczeniu po raz pierwszy naprawdę mi nie przeszkadzało. Dopiero w kilka lat później dostałam WP w oryginale i szczerze mówiąc wątpię, czy byłabym w stanie przeczytać WP po angielsku wtedy, kiedy czytałam je po raz pierwszy po polsku Język
Miałam kilka podejść do przeczytania Hobbita po francusku, ale mój francuski trochę już mi wywietrzał z głowy i słabo mi to idzie Jestem rozwalony Ble Ble ;D

Jeśli macie okazję i dość dobrą znajomość angielskiego (na pewno nie przejmowałabym się nieznajomością kilku słów, o ile nadal można załapać sens zdania) to polecam czytanie oryginału. Choć oczywiście dobre tłumaczenie nie jest złe Z przymrużeniem oka

Ha! Ja też mam sentyment do wydania, w którym przeczytałam WP po raz pierwszy. Nadal je mam, nie ma wszystkich dodatków, brakuje ze strony czy dwóch i jest ogólnie rozpadające się Z przymrużeniem oka ale bardzo je lubię. Należało do mojej siostry, ale udało mi się zdobyć w antykwariacie niemal nienaruszone takie samo wydanie i się z nią wymieniłam Elfik
Then Celegorm no more would stay,
and Curufin smiled and turned away."
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora