Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Muzyka i echa Muzyki rozległy się w Pustce, aż przestała być pustką" Ainulindale, Muzyka Ainurów, Silmarillion


pokaż tylko ten wpis  Temat: Nauka sindarinu 
Autor Wiadomość
Takahashi
Mieszkaniec Shire


WpisWysłany: 21-05-2012 14:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Beleneth napisał(a):
Jednak jak zrobić to w krótkim czasie tak aby nauka przyniosła rezultaty?
Beleneth napisał(a):
Jak nauczyć się szybko Sindarinu?

Co według ciebie znaczy "szybko" i jakie rezultaty masz na myśli? Certyfikat? Poziom native speakera? Czytanie tekstów w oryginale (których łącznie jest jakieś 30 zdań)? Moim zdaniem jedyny sens nauki sindarinu to wyłącznie zabawa i to zabawa małą liczbą słów i jeszcze mniejszą ilością wiedzy gramatycznej. Jeśli lubisz dłubać godzinami w pojedynczych słowach i cieszyć pojedynczymi zdaniami, to w porządku, ale jeśli liczysz na coś więcej, to nie wróżę ci sukcesów.

Poza tym nawet jeśli mierzysz wysoko i chcesz szybko, to materiałów nie ma zbyt wiele — to nie łacina czy sanskryt. Kurs Renka to jedyna tego typu publikacja. Miej jednak na uwadze, że wersja, która wisi na Niezapomince ma numer 1.1 i jest z 2004 roku, podczas gdy na stronie Renka jest wersja 3.05 z 2010.

Podobno gdzieś ktoś kiedyś widział bardziej obszerny i techniczny A Gateway to Sindarin Davida Salo, wiszący w Internecie (cały czas jest na Amazonie). Autorowi nieco się oberwało za radosną twórczość własną, jaką się wykazał przy pisaniu, ale tę książkę wypada znać.

Oprócz tego jest do kupienia solidny, choć nieco już wiekowy Słownik sindariński Derdzińskiego, a do tego Internet: Parma Tylpelassiva Renka, Ardalambion Fauskangera z m.in. dużym artykułem o sindarinie oraz Sindarin Dictionary Willisa, który wisi na Hiswelóke.

Jak z tym sobie nie poradzisz albo będzie ci za mało, to wątpię, czy ktoś lub coś będzie w stanie ci jakoś jeszcze dogodzić.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.