Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Lepiej nawet najgorszej prawdzie patrzeć w oczy." Sam Gamgee, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Slash w fanfikach tolkienowskich 
Autor Wiadomość
Niofo
Członek Kompanii Thorina

WpisWysłany: 12-11-2011 17:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Odświeżę stary temat i wrócę do początku dyskusji, tj wyłoże moje zdanie na ten temat.
Taaak… Przez pewien czas, kiedy zajmowałam się żywo mangą, anime i Japonią czytałam, a nawet pisałam yaoi. Obecnie nie siedzę już w tych klimatach, aczkolwiek mam dwie znajome, dla których bez slashu po prostu nie ma dobrego opowiadania (nawet nie próbowałam zachęcić ich do Tolkiena. Boję się, co by mi z tego stworzyły). Ogólnie mam wyrobione własne zdanie na temat slashu i niniejszym je przytaczam.
*slash piszą niemal zawsze kobiety i niemal zawsze w wielu 15-25 lat. Szczerze mówiąc nie spotkałam się jeszcze z sytuacją, w której to mężczyzna pisałby slash. Przy czym nie sugeruję się tylko nickiem, ale tez ogólną prezencja osoby. I w 90% miałam absolutną pewność, że opowiadanie pisze kobieta.
*uważam, że dla części pisarzy (jak dla mnie) slash jest jakby ‘etapem przejściowym’. Otóż – mamy sobie dowolny podziwiany utwór (nieistotne, czy książkę, czy film, czy mangę) i oczywiście po zachwycie ‘jakie to jest genialne!’ przychodzi czas na pisanie do owego utworu fan ficków. I, z tego co zaobserwowałam, w slashu jest często gęsto stawiane na oryginalność. Znaczy owszem, zawsze znajdą się takie oczywistości jak chociażby opowiadania FinMae, jednakże myślę że część pisarzy chce po prostu odrzucić kanon. Zwłaszcza, jeśli jakąś postać była w utworze ‘dopasowana’ do innej postaci żeńskiej i było wiadome, że na końcu będą razem – wtedy fanfikciarz próbuje wykazać się pomysłowością, pokazując, że wcale nie, Zbyniu nie będzie z Anią, a tak w ogóle, to żeby było zabawniej, to będzie z Krzychem. Takie pragnienie oryginalności może rozwijać się dalej i pisarz porzuca slash i zabiera się za cos poważniejszego, czyli chociażby za oryginalną fabułę, czy świat przedstawiony.
*kolejny punkt – ze slashem, póki co, zetknęłam się tylko w dwóch przypadkach: właśnie takim tolkienowsko-elfim i japońskim. Myślę, że można to wyjaśnić na dwa różne sposoby, wcale się wzajemnie nie wykluczające. Pierwszy to taki, że mamy całą bandę tolkienowskich, ślicznych elfów, tudzież mangowatych, ślicznych chłopców i autorki po prostu nie mogą wytrzymać, bo to tak ‘uroczo, słitaśnie i ogólnie kawaiii wygląda!”. Drugi to taki, że zarówno u Tolkiena, jak i w mandze występuje niedobór postaci żeńskich. Weźmy chociażby ród Finwego. Jeżeliby porównać ilość kobiet i mężczyzn w pierwszych, dajmy, czterech pokoleniach, przy czym licząc jedynie te osoby, które są potomkami Finwego, odliczając wszelkie żony, ukochane i tak dalej, to wychodzi nam 19 mężczyzn i tylko 4 kobiety. Jakby policzyć także te osoby, które nie były wymienione w Silmarilionie, to mamy 20 mężczyzn i 6 kobiet. To nawet nie jest połowa. W mandze jest bardzo podobnie, a ma to związek z tym, że w Japonii kobieta przez bardzo, bardzo długi czas miała bardzo zmarginalizowaną rolę społeczną, dłużej niż w Europie. Dlatego z tego niedoboru postaci żeńskich cóż innego mają zrobić autorki, które chcą być oryginalne, a chcą koniecznie napisać jakiś ‘lovstor’.
*na końcu – nie sądzę, by miało to związek z orientacją seksualną. Jak pisałam znałam parę osób, które siedziały w takich klimatach już od całkiem długiego czasu i nie jeden raz się zdarzało, że taka kobieta miała jakiegoś tam swojego chłopaka czy narzeczonego. Dlatego myślę, że to nie tędy droga.

Podsumowując – chociaż slashu u Tolkiena bardzo przeważnie nie toleruję (tj na palcach jednej ręki można policzyć, gdy mi on nie przeszkadza), to jednak uważam, że główną jego przyczyną jest raz, że pragnienie oryginalności i dwa, że ‘warunki świata przedstawionego’ jak to ładnie nazwę.
Przepraszam, za taką rozprawę.

Niofo (tj. Nolofinwe Język )
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email