Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Oto obnażona tragedia i rozpacz wszelkiej maszynerii. W przeciwieństwie do sztuki, która zadowala się tworzeniem nowego, wtórnego świata w umyśle, maszyneria próbuje realizować pragnienia, a tym samym tworzyć władzę na tym świecie(..) Maszyny zmniejszające nakład pracy tworzą jedynie nie kończącą się i jeszcze gorszą pracę. A do tego podstawowego upośledzenia istoty dochodzi jeszcze Upadek, który sprawia że nasze urządzenia nie tylko nie spełniają naszych pragnień, lecz zmieniają się w nowe i straszliwe zło." Z listu do Christophera Tolkiena, J.R.R. Tolkien. Listy

pokaż tylko ten wpis  Temat: Túrin a jego los w rękach Morgotha/Valarów 
Autor Wiadomość
Kadillac
Mieszkaniec Shire

WpisWysłany: 24-10-2011 21:54    Temat wpisu: Túrin a jego los w rękach Morgotha/Valarów Odpowiedz z cytatem

Witajcie Drodzy Użytkownicy Forum (to mój pierwszy, powitalny temat Uśmiech )

Zanim przejdę do konkretów, napomknę tylko, że nie widziałem podobnego tematu, lecz gdyby się okazało, że się powtarzam, to bardzo przepraszam. Poza tym nie byłem pewny, czy temat założyć w tym podforum, czy też dotyczącym Silmarilliona (dość dawno czytałem Dzieci Húrina i nie przypominam sobie, by były tam fragmenty traktujące o stosunku Valarów do mieszkańców Śródziemia, stąd ta wątpliwość). Jednak, ad rem: chciałbym Was prosić o pomoc w kwestii podanej w tytule tematu, mianowicie chodzi mi o 'walkę' Túrina ze swoim losem, z jego przeciwnościami, przeciw klątwie Morgotha w odniesieniu do Beowulfa i tzw. wyrd, czyli losu. Właściwie mamy do czynienia z różnymi rodzajami przeznaczenia - los Túrina jest ukształtowny od początku do końca, on nic nie może z tym zrobić, można go porównać do Edypa i jego tragizmu. Beowulf to inna kwestia, on świadomie wybiera swoją drogę, głównie w imię dobra, bycia czczonym i wielbionym (mniej więcej, jednak główny zarys się liczy). I teraz tak: ponieważ aktualnie nie jestem w posiadaniu ani Silmarilliona ani Dzieci Húrina, a nie chciałbym się uciekać do ściągania tych utworów z Chomika (haniebne postępowanie), bardzo bym prosił o fragmenty ilutrujące to, co napisałem powyżej. Właściwie ważniejszy tutaj może być Silmarillion, z tego względu, że opisano tam Valarów i ich sposób działania i ingerowania w sprawy Śródziemia (poza kilkoma wyjątkami nie chcieli 'mącić', czekając na ostateczną bitwę, walkę, sąd, koniec wszechrzeczy). To bardzo istotny temat w moim eseju traktującym o Beowulfie i Dzieciach Húrina jako poematach epickich - los, fatum, nazwijmy to w ten sposób. Tym bardziej będę wdzięczny za fragmenty w języku angielskim, gdyż w nim pisany jest esej. Za pomoc będę niezmiernie wdzięczny (może pochwalę się esejem Język , o ile uznam go za stosowny).
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email