Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Całe życie trzeba się uczyć." Dziadunio, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Tolkien i Hetyci 
Autor Wiadomość
Annael
Weteran Bitwy Pięciu Armii

WpisWysłany: 18-10-2011 07:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Sędziwojka napisał(a) (zobacz wpis):

W sumie nie wiemy na 100 % czy Tolkien się nie interesował w ogóle Hetytami, choćby bardzo pobieżnie. Absence of evidence is not evidence of absence.
Być moze sa informacje, do których jeszcze nie dotarliśmy bądź też nie zbadaliśmy?

To, że nie napotkano nigdzie bezpośredniego wymienienia kultury Hetyckiej jeszcze nie oznacza braku zainteresowania. Odnosząc to do siebie mogę powiedzieć, że nie zainteresowałabym się gdyby nie było tego tematu, fakt były odkrycia i badania ożywione na czas gdy Tolkien był w sile wieku, albo na początku tego okresu, ale człowiek nie jest chodzącym Universum (nie wiem czy dobrze użyłam tego wyrażenia)
i stojąc na skrzyżowaniu dróg musi wybrać tę jedną konkretną. oops, zawstydzenie Wstyd przyznać pomyliłam ich z Husytami oops, zawstydzenie ale przedział wiekowy oops, zawstydzenie

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

I to jest właśnie problem. Oczywiście istnieje możliwość, że Tolkiena nawet pobieżnie i incydentalnie nie interesował się Hetytami. Ale biorąc pod uwagę jego filologiczne, lingwistyczne i mitologiczne zainteresowania, wydaje się to mało prawdopodobne. Tym bardziej, że Oxford był i jest jednym z centrów badań hetytologicznych. Problem w tym, ze nie mamy dostępu do wszystkich źródeł, ani kompletu, czy choćby większego wyboru listów. A w tej sytuacji milczenie źródeł nie mówi nic, poza tym, ze dostępnych materiałach nie mamy nic na ten temat.

Być może budowane na podstawie podobieństw pewnych słów w językach elfów i języku hetyckim, typu Telipinu - Telperion. Uśmiech

To oczywiście daleki strzał. Uśmiech

Właśnie tak sobie pomyślałam, że Tolkien brał udział w wielu wykładach, prelekcjach i innych takich wydarzeniach uczelni - trzeba też pamiętać, że był filologiem ale angielskim. Przypomniał mi się pewien list to jest list
Cytat:
205 From a letter to Christopher Tolkien 21 February 1958

Wiecie ten wykład Christophera o Attyli przytoczę po polsku
Cytat:
Kilka osób (a ja się z nimi zgadzam) mówiło o kunszcie, z jakim sprawiłeś, że Attyla o paciorkowatych oczach, spoczywający na swoim łożu, był niemal obecny wśród nas. Co jednak dziwne, to tak naprawdę wstrząsnęła mną dogłębnie dopiero rzecz wspomniana przez Ciebie mimochodem: alta, attila. Bez tych sylab wielki dramat tak historii, jak i legendy, traci (lub straciłby) dla mnie cały smak.

Nieco wyżej są takie słowa o których też trzeba pamiętać
Cytat:
Mimo wszystko nagle zdałem sobie sprawę, że jestem czystym filologiem. Lubię historię i porusza mnie ona, lecz dla mnie jej najciekawsze momenty to te, kiedy rzuca światło na słowa i nazwy!

To takie moje podkreślenie odnośnie np Telipinu i Telperionu Uśmiech Chociaż pierwszy to król a drugie to drzewo ale zapewne królewskie Uśmiech
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość