Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"- Wolałbym, żeby się to nie zdarzyło akurat za mojego życia - powiedział Frodo. - Ja także - odparł Gandalf. - Podobnie jak wszyscy, którym wypadło żyć w takich czasach. Ale nie mamy na to wpływu. Od nas zależy jedynie użytek, jaki zechcemy zrobić z darowanych nam lat." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Harry Potter napisany na podstawie Władcy Pierścieni?? 
Autor Wiadomość
grand37
Mieszkaniec Shire

WpisWysłany: 15-10-2011 18:49    Temat wpisu: Harry Potter napisany na podstawie Władcy Pierścieni?? Odpowiedz z cytatem

Witam ponieważ wreszcie mogę poruszyć jakiś temat na forum bo czas na aktywację konta trochę trwał postanowiłem poruszyć taki temat. Pierwszy raz przeczytałem Władcę pierścieni gdy do kin wchodził film PJ po tych ładnych paru latach postanowiłem zakupić Władcę Pierścieni i przeczytać wszystko od początku. Czytam sobie i czytam i w tej chwili nasi bohaterowie stoją u wrót Morii jednak to nie jest istotne przez przypadek zdałem sobie sprawę że kilka istotnych elementów dzieła Tolkiena znajduje się w przygodach opisanych przez autorkę Pottera( te książki też czytałem ale wtedy nie skumałem podobieństwa). Oczywiście zaraz wpisałem w google czy ktoś już poruszał taki temat i znalazłem jakieś forum o harrym potterze i rzeczywiście niektórzy też przypuszczają że Rowling zapożyczyła kilka elementów nieumyślnie lub z namysłęm i celowo aby jej dzieła miały taki sukces jak Władca Pierścieni.

Elementy podobne to:
1. Dumbledore bardzo przypomina Gandalfa - stary czarodziej z długą brodą bardzo potężny, najsilniejszy z dobrych służący zawsze radą i wsparciem dla głównego bohatera.

2. Główny bohater to sierota wychowywana przez ciotkę. Frodo sierota mieszkający z wójem.

3. Dementorzy sjawy zawinięte w czarne płaszcze z kapturami na głowach które wysysają życie z żywych a gdy się zbliżają czuć zimno, przerażenie i omdlenie. Bardzo podobne do 9 jeźdźców przyszło mi to do głowy gdy w Bree Merry poszedł śledzić jednego z upiorów i zrobiło mu się stasznie zimno i zemdlał.

4. są smoki i trole

5. Voldemort nie ma ciała jest jakby cieniem złym duchem. Sauron tak samo

6. Aby zabić Voldemorta trzeba było zniszczyć 7 jakichś przedmiotów aby wreszcie można było zabić voldemorta. WP musiał zostać zniszczony pierścień
7 przedmiotów dodano aby wydłużyć akcję.

7. Voldemort odzyskał ciało. Sauron też pewnie odzyskał by ciało gdyby miał spowrotem swój pierścień i zregenerował by całkiem swoje siły

Jest jeszcze jedna kwestia powodem dla którego piszę ten post jest to, że uważam że autorka HP posłużyła się tekstami Tolkiena aby stworzyć swoje książki i odnieść sukces. Najbardziej jednak rozzłościł mnie fakt że spora część osób broni Rowling i pisze że to nie prawda że są jakieś podobieństwa.
Oraz że:HARRY POTTER JEST LEPSZY OD WŁADCY PIERŚCIENI Normalnie wściekłem się przeczytałem obie sagi i uważam że HP w porównaniu do Władcy Pierścieni to kompletne dno. Co prawda HP był ciekawy ale jak odkryłem Władcę Pierścieni to natychmiast przypadł i do gustu i zafascynował mnie.

Co wy sami o tym myślicie??
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość